آنچه برای ایران در سمرقند گذشت/ از اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

رییس جمهور اسلامی ایران سومین روز سفرش را در حاشیه نشست سازمان همکاری‌های شانگهای با دیدار شی جین‌پینگ همتای چینی خود آغاز کرد.

همچنین شی جین پینگ رئیس جمهوری چین هم در این دیدار از مواضع مستقل جمهوری اسلامی ایران در موضوعات بین‌المللی تقدیر کرد و گفت: روابط ایران و چین روابطی راهبردی است و فارغ از هر تحول بین‌المللی توسعه خواهد یافت.

رئیس جمهور چین همچنین بر آمادگی کشورش برای استفاده مفید از ساز و کارهای تعاملی، بخصوص ساز و کار تعامل هیات‌های عالی‌رتبه دو کشور تاکید کرد.

شی جین پینگ با اشاره به نقش مهم ایران در امور منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: چین از عضویت جمهوری اسلامی ایران در سازمان بریکس حمایت می‌کند.

در این دیدار همچنین شی جین پینگ بصورت رسمی از آیت‌الله رئیسی برای سفر به چین دعوت کرد.

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

اعلام رسمی عضویت دایم ایران در شانگهای

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

در این بیانیه تاکید شده است: کشورهای عضو بر اجرای ادامه دار برنامه جامع اقدام مشترک در خصوص برنامه هسته‌ای ایران (برجام) و در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل تأکید دارند و کشورهای عضو شانگهای از طرف‌ها می‌خواهند به تعهداتشان در راستای اجرای جامع، کامل و موثر برجام متعهد باشند.

پس از انجام این دیدارها بیست و دومین دوره اجلاس سران ساعت ١٢:۴٠ دقیقه به وقت تهران با حضور آیت الله رییسی رییس جمهور اسلامی ایران آغاز و عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای توسط رییس جمهور ازبکستان اعلام شد که با تشویق حاضران همراه بود. 

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

بازگشت به تهران

آیت الله رییسی پس از سفری سه روزه به ازبکستان که به منظور دیدار رسمی دوجانبه با رئیس جمهور این کشور و نیز شرکت در بیست و دومین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای انجام شد، شهر تاریخی سمرقند را به مقصد تهران ترک کرد.
رئیس جمهور همچنین در حاشیه بیست و دومین نشست سازمان همکاری شانگهای با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در این نشست از جمله قزقیزستان، تاجیکستان، پاکستان، روسیه، بلاروس، چین، هند و ترکیه و نیز دبیرکل سازمان همکاری شانگهای دیدار و گفت و گو کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84889348/%D8%A2%D9%86%DA%86%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D9%85%D8%B1%D9%82%D9%86%D8%AF-%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B9%D9%84%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D8%B6%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%B1%D8%B3%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D8%A7-%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF

بازدید رییسی از ریگستان

رییس جمهور در این اجلاس در ابتدا خرسندی خود را از حضور در شهر زیبا و تاریخی سمرقند ابراز کرد و مراتب قدردانی خود را از شوکت میرضیایف رئیس جمهور ازبکستان، دولت و مردم این کشور به‌ خاطر استقبال گرم و میهمان نوازی صمیمانه و برگزاری خوب این نشست اعلام کرد. 
- بزرگترین ظرفیت ما برای صلح‌سازی، ظرفیت تمدنی ماست.

– سازمان همکاری‌های شانگهای که نماد این “خانواده بزرگ تمدنی” است، اکنون در جایگاهی ایستاده است که می‌تواند بر پایه ویژگی‌هایی مانند عدالت، معنویت و احترام به کرامت انسانی، افق‌های جدیدی از همگرایی منطقه‌ای و همکاری‌های امنیت‌ساز را بنا نهد.


-تعامل و پیوستگی حداکثری با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عضو سازمان شانگهای و حضور موثر در ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی، در کانون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد. 

–تأمین مالی پروژه‌های لجستیکی و تسهیل کننده تجارت در سازمان در اولویت قرار گیرد


-شتاب در انعقاد موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد و نیز همکاری‌های گمرکی نقش مهمی در تسهیل تجارت در منطقه خواهد داشت.


-ظرفیت‌های ترانزیتی ایران در خدمت تقویت مواصلات در سازمان همکاری شانگهای است
-ایران اولویت ویژه‌ای برای توسعه کریدور شمال – جنوب قائل است و سرمایه‌گذاری عظیمی انجام داده است.

-شبکه حمل و نقل و ترانزیتی جمهوری اسلامی ایران و نیز ظرفیت‌های بندری ما در دریای خزر، خلیج فارس،‌ دریای عمان و اقیانوس هند در خدمت تقویت مواصلات در سازمان همکاری شانگهای است


-آمادگی میزبانی از دبیرخانه همکاری‌هایِ بخشِ سلامتِ سازمان شانگهای
-آمادگی ایران برای ایفای نقش موثر در زمینه تأمین امنیت عرضه انرژی


-جمهوری اسلامی ایران با بهره‌مندی از ظرفیت های کم نظیر خود از قبیل ۱)‌مجاروت با دو حوزه بزرگ نفتی و هیدورکربوری جهان یعنی خلیج فارس و دریای خزر ۲) شبکه مواصلاتی نفت و گاز و موقعیت ترانزیتی مناسب و ۳) نیروی انسانی متخصص آماده است نقش موثری را در این حوزه و در راستای رفع نگرانی اعضا در تأمین امنیت عرضه انرژی ایفا نماید.
-ترسیم الگوی امنیت نوین در آسیا بر پایه تعمیق چندجانبه‌گرایی بدون دخالت خارجی
-پیگیری سیاست‌های ناتو به هر شکل، تهدیدی برای مناطق مختلف ایجاد می‌کند


نقشه راه بلاروس برای توسعه اقتصادی 

ارتقای سطح همکاری‌های تهران – مینسک 

 آیت الله سید رییسی سپس با الکساندر لوکاشنکو رییس جمهور بلاروس دیدار و گفت و گو کرد. رئیس جمهور ایران در این دیدار با بیان اینکه نقشه راه ارتقای سطح همکاری‌های تهران – مینسک آماده شده است، به تشریح ظرفیت‌های ایران در حوزه‌های مختلف به ویژه مسائل علمی و فناوری پرداخت و گفت: ایران برای صادرات کالا و همکاری‌های مشترک با بلاروس آمادگی کامل دارد.

سومین ملاقات رییسان جمهور و ایران قزاقستان 

آیت الله  رئیسی در پایان برنامه های سفر سه روزه خود به ازبکستان از مجموعه تاریخی «ریگستان» در قلب شهر سمرقند قدیم بازدید کرد.

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

وی با اشاره به بدعهدی طرف‌های آمریکایی و اروپایی در عمل به تعهدات رفع تحریم تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ وجه مقابل قلدری آمریکا کوتاه نخواهد آمد.

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

رئیس جمهور بلاروس نیز با تاکید بر اهمیت تدوین نقشه راه ارتقای سطح همکاری‌های دو کشور تاکید کرد: بلاروس و جمهوری اسلامی ایران روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و با توجه به ظرفیت‌های متقابل موجود، این روابط باید افزایش یابد. 

رئیس جمهور بلاروس خاطرنشان کرد: ایران، بلاروس، روسیه و کشورهای آسیای مرکزی باید در کنار هم و با کمک گرفتن از توانمندی‌ها و تجربیات یکدیگر در مسیر توسعه اقتصادی حرکت کنند.

بیست و دومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان شانگهای با صدور بیانیه پایانی به کار خود پایان داد که در آن اعضا خواستار اجرای کامل توافق هسته‌ای ایران توسط تمام طرف‌ها شدند.

اهم سخنان آیت الله رییسی در اجلاس شانگهای 

آیت الله رییسی تسهیل مراودات پولی و بانکی میان دو کشور را مهم و ضروری ارزیابی کرد و افزود: از سوی ایران، مانعی در توسعه روابط با بلاروس بویژه در حوزه مسائل اقتصادی و تجاری وجود ندارد.


توجه ویژه رئیس جمهور به امور مردم از بیرون مرزها

اما در خلال سفر مهم رئیس جمهور به ازبکستان؛ عصر امروز پیرو انتشار اخباری درباره اتفاقات رخ داده برای یک خانم جوان در حین دیدارهای دوجانبه با مقامات ارشد این کشور، به محض اطلاع از بروز این حادثه به وزیر کشور دستور داد، علت و جزئیات حادثه را با فوریت و دقت به صورت ویژه بررسی و نتیجه را گزارش کند.

بر این اساس احمد وحیدی نیز به معاون امنیتی انتظامی این وزارتخامه ماموریت داد که موضوع را با فوریت مورد بررسی قرار دهد. 

آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

دعوت رییس جمهور قزاقستان از آیت الله رییسی 


رئیس جمهور قزاقستان نیز در این دیدار با موفقیت‌آمیز ارزیابی کردن سفرش به ایران، بر اهمیت تسریع در اجرایی شدن کریدور قزاقستان، ترکمنستان، ایران و یکسان‌سازی تعرفه‌های گمرکی و حمل و نقلی بین سه کشور تاکید کرد.
توکایف با بیان اینکه در زمینه تردد تجار ایرانی به قزاقستان تسهیلاتی ایجاد شده، خاطرنشان کرد: باید تلاش کرد ظرفیت‌های لجستیکی و حمل و نقلی موجود افزایش یابد.
وی همچنین با توجه به میزبانی این کشور از نشست آتی «سیکا»، از آیت‌الله رئیسی برای سفر به این کشور و حضور در این نشست دعوت به عمل آورد.

گفت و گو با شبکه تلویزیونی الجزیره و دیدار با نخست وزیر هند و رییس جمهور ترکیه از برنامه های دیگر سفر رییسی به سمرقند بود که پیش از ترک ازبکستان انجام شد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، بیست و دومین دوره اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای روز جمعه در حالی آغاز شد که آیت الله سید ابراهیم رییسی در سومین و آخرین روز سفرش به ازبکستان علاوه بر سخنرانی در این اجلاس با برخی همتایان خود دیدار و گفت و گو کرد. 

دعوت رسمی از رییس جمهور ایران برای سفر به پکن


آیت الله رییسی در این نشست با تاکید به اینکه ایران مصمم به اجرایی کردن توافقات صورت گرفته دو کشور در سفر رئیس جمهور قزاقستان به تهران است، ابراز امیدواری کرد که روابط دوجانبه تهران – نورسلطان به توافقات منطقه‌ای و بین‌المللی نیز منجر شود.


آنچه میان ایران و سمرقند گذشت/ اعلام عضویت رسمی تا تاکید بر اجرای کامل برجام

رییسی جمهور سپس با «قاسم ژومارت توکایف» رئیس جمهور قزاقستان دیدار و گفت وگو کرد و در مجموع این سومین ملاقات در یکسال اخیر است که دوبار در حاشیه اجلاس شانگهای ( تاجیکستان١۴٠٠/اکنون ازبکستان) و یک بار در خرداد ماه امسال با دعوت رسمی آیت الله رییسی در تهران بود.

در این نشست سران کشورهای چین، روسیه، هند، ایران، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان و ژانگ مینگ دبیر کل سازمان همکاری شانگهای و روسلان میرزایف رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای حضور یافتند.

آیت الله رییسی برنامه همکاری‌های جامع راهبردی ایران و چین را نشانه و نماد اراده دو کشور برای توسعه همه جانبه روابط دانست و اظهار داشت: ظرفیت‌های گسترده موجود در زمینه‌های نفت و انرژی، ترانزیت، کشاورزی، تجارت و سرمایه‌گذاری بستر بسیار مناسبی برای تعمیق و توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور است.

تاکید اعضای شانگهای بر اجرای کامل برجام

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی