استفاده اتوبوس‌ و ون‌های جدید در مراسم اربعین /توقف ۱۲ ساله نوسازی ناوگان اتوبوسرانیبه گزارش خبرنگارایرنا احمد وحیدی در پایان آئین رونمایی مرحله نخست واگذاری ناوگان حمل و نقل عمومی شهری، ماشین‌آلات و تجهیزات عمرانی و خدمات شهری در جمع خبرنگاران، افزود: امروز نزدیک به ۴۵۰ اتوبوس و ۵۰۰ ون که البته تعدادی به آنها اضافه خواهد شد، برای تحویل به شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور آماده شده است.

وی ادامه داد: در حقیقت بیش از هزار اتوبوس و ون در این مرحله تحویل شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور می‌شود که تمامی این تجهیزات و اتوبوس‌ها در مسیر اربعین مورد استفاده قرار می‌گیرد و پس از آن تحویل شهرداری‌ها خواهد شد.

وحیدی افزود: امروز اقلام ارزشمند دیگری همچون بالابر ۳۵ متری که از اهمیت بسزایی برای نیاز شهرداری‌ها برخوردار است ،برای تحویل آماده شده، همچنین تجهیزات آتش نشانی و تاکسی‌هایی که با فناوری‌های روز ساخته شده‌اند، آماده تحویل است. تعداد قابل توجهی نیسان نیز که در مناطق روستایی و شهری می‌تواند موجب افزایش حجم خدمات شود، آماده شده و امیدواریم نوسازی خوبی در حوزه حمل و نقل عمومی اتفاق بیفتد.

توقف حدود ۱۲ ساله نوسازی ناوگان اتوبوسرانی

وزیر کشور ادامه داد: حدود ۱۰ تا ۱۲ سال بود که نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و همچنین تحویل ماشین‌آلات و تجهیزات عمرانی متوقف و این امر موجب شده بود که شاهد فرسودگی ناوگان باشیم؛ اما دولت با تمام محدودیت‌های مالی کار بزرگی را انجام داد و امروز تولید به راه افتاده و امیدواریم به سمت تولید دانش بنیان حرکت کنیم.

وی تاکیدکرد: حجم اعتبارات این تجهیزات بسیار زیاد است و قراردادهای بسیار زیادی در این حوزه امضا شده است. قرارداد ساخت ۱۰ هزار اتوبوس جدید انجام شده و امروز اعتبار مالی آنچه که تحویل شهرداری‌ها می‌شود حدود ۷هزار میلیارد تومان است.

وحیدی در خصوص بهره گیری تجهیزات آتش نشانی در وقوع اتفاقات تلخی همچون متروپل آبادان، گفت: البته موضوع متروپل مشکل سازه‌ای بود و ناامن و ناپایدار بودن سازه با توجه به عدم نظارت‌های کافی چنین حادثه‌ای را رقم زد. قطعا تجهیزاتی که امروز تحویل شهرداری‌ها می‌شود ما را قادر می‌کند اگر حریقی در ساختمان‌های بلندمرتبه روی دهد به ویژه در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت کمک کند که در مهار آتش، عملکرد بهتری را شاهد باشیم.

برخورد با شرکت های متخلف هواپیمایی در ایام اربعین

وزیر کشور در خصوص تخلف برخی شرکت‌های هواپیمایی در زمینه فروش بلیت‌های اربعین، گفت: بی تردید اگر شرکت های هواپیمایی در این ایام تخلف کنند با آنها برخورد قانونی خواهد شد و در این هنگامه بزرگ فرهنگی و مذهبی نباید به گونه‌ای باشد که فردی به خود اجازه دهد که سوء استفاده‌ای را انجام دهد؛ همه باید در این موضوع خود را سهیم بدانند و خطوط هوایی نباید مرتکب تخلف شوند، در غیر این صورت برخورد مقرراتی با آنها خواهد شد و حتی شاید وزارت راه تصمیم بگیرد مدتی آنها را معلق کند، لذا درخواست می‌کنیم شرکت های هواپیمایی مصوبات وزارت راه را به دقت اجرایی کنند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84878741/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%A8%D9%88%D8%B3-%D9%88-%D9%88%D9%86-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D9%86-%D8%AA%D9%88%D9%82%D9%81-%DB%B1%DB%B2-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%86%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی