امام جمعه اردبیل: رویکرد آمریکا و اروپا درباره تبادل اطلاعات اهانت بزرگ به آزادی بیان است

وی خاطرنشان کرد: از سوء حظّ دنیای معاصر این است که مدیریت دنیا دست چند دولت افتاده که اسم خود را جامعه جهانی گذاشته و این جمله نورانی و آسمانی را که ضروری‌ترین نیاز زندگی مدنی است زیر پا گذاشته اند . آنها خودشان را کدخدای دهکده جهانی و ژاندارم جهانی و قیم خودخوانده تمام انسان ها می دانند و به خود حق می دهند که در امور داخلی تمام کشورها دخالت کنند اما این دخالت بر اساس” اجْعَلْ نَفْسَکَ مِیزَاناً فِیمَا بَیْنَکَ وَ بَیْنَ غَیْرِکَ” نیست.

 خطیب نماز جمعه اردبیل ادامه داد: آنها ۴۰ سال است بدترین سیاه نمایی را از ایران به دنیا نشان می‌دهند فقط برای یک هدف و آن اینکه هیچ کشور دیگری جرات نکند مثل ایران دنبال حاکمیت ملی باشد و بدون آمریکا و اروپا برای خودش تصمیم بگیرد آنها عملاً به ملت های دنیا می‌گویند اگر بخواهید بدون ما کشور خود را اداره کنید به این روزگار می‌افتید یعنی همه ملت‌ها باید از حاکمیت ملی خداحافظی کنند.

وی گفت: عجیب این است که دولت انگلیس آن زمان در علت شورش بزرگ انگلستان اعلام کرد عامل اصلی اعتراضات سرهنگ قذافی است که از دولت انگلیس که در حملات ناتو در لیبی شرکت کرده بود انتقام می‌گیرد خیلی جالب بود که شبکه‌های اجتماعی در فضای اینترنت هم علیه دولت انگلیس به پا خاستند و دولت لندن رسماً فعالان فضای مجازی را تهدید و یک بی‌آبرویی حسابی برای دولت انگلیس در دنیا درست شد.

آیت الله عاملی  ادامه داد: از این معلوم می‌شود که آنها نه عاشق تبادل آزاد اطلاعات بلکه عاشق تبادل اطلاعات خاص هستند و آن تبادل اطلاعاتی است که منافع آن ها را تامین می‌کند و این اهانت بزرگ به آزادی بیان و تیشه به ریشه آزادی است. 

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به قطعنامه‌های صادر شده علیه ایران توسط پارلمان اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد: پارلمان اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۹، تا الان ۶۰ قطعنامه علیه ایران صادر کرده اما یک قطعنامه در دوران حیات خودش علیه اسرائیل صادر نکرده است معنای این سخن این است که اسرائیل در تمام قتل ، غارت ، خونریزی و نسل کشی‌های خود ذیحق است یعنی او باید بکشد و شما باید مثل گوسفند به سلاخ خانه اسرائیل بروید!

 

وی با اشاره به تثبیت ممنوعیت حجاب در ادارات اروپا تصریح کرد: دادگاه عالی اروپا دوباره این هفته ممنوعیت حجاب در ادارات، کارخانجات و شرکت های اقتصادی را تثبیت کرد غربی‌ها دو چهره متفاوت از خود به جهانیان نشان می دهند در ایران از آزادی زن دفاع می‌کنند و مردم مخصوصاً زنان را به شورش دعوت می کنند ولی در کشورهای خودشان آزادی زن را سلب می‌کنند.

خطیب جمعه اردبیل با تاکید بر اینکه جهان غرب بر اساس منافع خود عمل می کند نه در راستای دفاع از حق و حریم بشریت، تصریح کرد: اگر کشوری در نظر آنها خطایی کرد آنها می گویند ما حق داریم او را توبیخ و عقوبت کنیم، در سخت‌ترین محاصره قرار دهیم در مجمع حقوق بشر سازمان ملل محکوم و در صورت لزوم در شورای امنیت سازمان ملل علیه او قطعنامه تصویب کنیم اما همه این‌ها بر اساس منافع خودشان است نه بر اساس دفاع از حریم حق و حریم بشریت و دلیل آن این است که اگر خودشان آن خطا را مرتکب شدند از تمام آن توبیخ و عقوبت ها معاف هستند و کسی حق ندارد به آنها اعتراض کند.

وی اضافه کرد: آنها برای کوبیدن ملت‌ها و دولت‌ها چند سلاح دارند؛ یکی سلاح حقوق بشر و دیگری دموکراسی و سومی آزادی است در حالی که هیچ دولتی در دنیا مثل آنها این سه مفهوم مقدس را نقض و مسخ نکرده است آنها وقتی از این سه مفهوم دفاع می‌کند این شعر به ذهن هر ایرانی تبادر می کند که  آن یکی پرسید اشتر را که هی / از کجا می‌آیی ای اقبال پی / گفت از حمام گرم کوی تو / گفت خود پیداست در زانوی تو!

آیت الله عاملی افزود: داد آنها بلند است که باید تروریسم را محکوم کنیم و تروریسم برای امنیت جهانی خطر بزرگی است در حالی که این هفته جان بولتون در مصاحبه خود با تلویزیون آمریکا اعلام کرد همان طور که قاسم سلیمانی را ترور کرده ایم باید پوتین را هم مثل سلیمانی ترور کنیم! آیا این تروریسم دولتی نیست اگر ایران بگوید باید بایدن را ترور کنیم چه غوغایی بلند می شود؟

آیت الله عاملی گفت: آمریکا ادعا دارد که سردمدار رعایت و نظارت حقوق بشر است در مناظرات انتخاباتی آمریکا دو طرف آنقدر از نقض حقوق بشر، دموکراسی و آزادی در سطح بین المللی و داخلی صحبت می کنند که انسان دچار اشمئزاز می‌شود افشاگری های ترامپ در خصوص اینکه داعش را آمریکا درست کرده همه شنیدند از امام صادق روایت شده “شیطان یتعوذ بالله من الشیطان الرجیم” یعنی گاهی خود شیطان می‌گوید اعوذ بالله من الشیطان الرجیم شیطان باید خیلی حرفه‌ای باشد تا بگوید اعوذ بالله من شیطان الرجیم! و آذری ها چقدر ضرب المثل عالی دارند که اولی دوروب مرده شوری یوئور!

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل افزود: این جمله اساس یک سیاست آرمانی و رفتار اجتماعی آرمانی است یعنی هیچ کس حق ویژه ندارد و هیچ کس فوق قانون نیست این جمله در همین دنیا بهشت را به انسان تقدیم می‌کند تمام دادگاه ها و زندان ها را تعطیل می کند مدیریت جهانی از همه بالاتر اولی به رعایت این جمله نورانی و آسمانی است.

امام جمعه اردبیل در خاتمه عنوان کرد: حالا ما ملت خودمان را حکم می‌کنیم که عملکرد دولت انگلیس در برابر شورش ملت خود و در برابر ناآرامی های ایران را ارزیابی و قضاوت کنند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگر از خطبه‌ها با اشاره به رویکرد آمریکا در مسائل اخیر جاری در ایران گفت: در غائله اخیر آمریکا و اروپا هجمه مفصلی به ایران داشتند که چرا اینترنت را چند روز قطع کرده است از این سخن معلوم می‌شود که آنها به تبادل آزاد اطلاعات عاشق هستند اما از آن طرف تمام کانال‌های ایرانی و غیر ایرانی که با آنها هم سو نیستند مثل المنار، هیسپان تی وی، پرس تی وی و کوثر را از ماهواره های خاص حذف کردند و نمایندگی‌های آنها را از کشورشان بیرون کردند.

وی گفت: آنها می‌گویند سازمان ملل اعتبار جهانی و بین‌المللی دارد و همه دولت‌ها باید در روابط بین الملل از سازمان ملل تبعیت کنند در حالی که خودشان بدترین اهانت را به سازمان ملل کرده‌اند آمریکا در حمله به عراق از سازمان ملل اجازه نگرفت و در اعتراض به دولت‌ها گفت ما حوصله یک بازی موش و گربه را نداریم و عجیب است که 

یکی از غربی‌ها در مذاکره هسته‌ای با ایران گفت بالاتر از قطعنامه‌های شورای امنیت خود خداست و ما خدا را قبول نداریم! آنها یک شاغول دست خود گرفته اند و با همان شاغول تصمیمات خود را تنظیم می‌کنند شاغول آنها لزوم سیادت، کرامت، آقایی ، تفوق و امنیت اسرائیل است.

ایت الله عاملی خاطرنشان کرد: جوانان عزیز بدانند که آنها با معیار دوگانه عمل می کنند این نشان می‌دهد که آنها از نفس آزادی و کرامت زن دفاع نمی کنند بلکه اغراض شوم و ناپاک در نیت اشک تمساح آنها نهفته است شنبه‌های فرانسه که ماه‌ها طول کشید و هر شنبه صدها خودرو آتش زده شد و برخورد وحشتناک پلیس فرانسه با آنها  هنوز از یادها نرفته است خشن ترین برخورد پلیس در تاریخ اروپا در شنبه های پاریس ثبت شد و حالا همان انگلیس و فرانسه و آلمان تصمیم گرفته اند دولت و ملت ایران را به خاطر حوادث اخیر توبیخ کنند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84911896/%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%AC%D9%85%D8%B9%D9%87-%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A8%DB%8C%D9%84-%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7-%D9%88-%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%AF%D9%84-%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA

خطیب نماز جمعه اردبیل ادامه داد: یک زن مسلمان این هفته از کار در یک شرکت اروپایی به خاطر حجاب محروم و اخراج شد وی به دادگاه عالی اروپا شکایت کرد اما دادگاه عالی اروپا حکم قبلی خود را تثبیت کرد که در محل کار حجاب ممنوع است یعنی زن در نوع پوشش خود آزاد نیست غالب کامنت‌ها از کل دنیا به دولت های اروپایی اعتراض کردند که این حکم دادگاه با دخالت شما در ناآرامی‌های اخیر ایران و دفاع از لزوم آزادی زن در پوشش منافات دارد.

آیت الله عاملی با یادآوری شورش های سال 1390 در انگلستان و چگونگی برخورد پلیس این کشور با معترضان تصریح کرد: در مرداد ماه سال ۱۳۹۰ کل کشور انگلستان به شورش برخاست عامل به‌هم‌ریختگی کشته شدن یک جوان سیاه پوست توسط پلیس انگلستان بود دولت انگلیس اعلام کرد ممکن است برای مهار مردم از حکومت نظامی استفاده کند در آن زمان مطبوعات انگلیسی نوشتند که پلیس لندن شب‌ها به خانه معترضین اصلی می‌ریزد و آنها را از خانه ها بیرون می کشد.

 آیت الله عاملی یادآورشد: معنای این سخن این است که دنیا با حق ویژه اداره می‌شود مفاهیمی مثل آزادی و دموکراسی در غرب تا جایی ارزش دارد که به منافع آنها صدمه نزند و در میان مسلمان‌ها تا زمانی ارزش دارد که در مسیر تامین منافع غربی‌ها باشد وضع جریمه برای حجاب در اروپا معنای ساده آن نقض این ادعای آنهاست که می‌گویند زن در نوع پوشش باید آزاد باشد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تشریح آسیب‌هایی که از قِبَل تبادل اطلاعات در جهت تامین منافع های خاص حاصل می شود، اظهار داشت: اگر تبادل اطلاعات در دنیا برای تامین منافع خاص باشد دروغ ، تهمت، بهتان، تسویل و مکر اللیل و النهار واقعیت ها را برای انسان‌ها قلب می‌کند آنها در این چند روز هر چه فیلم سال ۸۸ داشتند پخش کردند و خروار خروار دروغ به مردم دنیا ارائه کردند.

به گزارش ایرنا آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه که در محل مصلی اردبیل با حضور پرشور و با شکوه مومنین و نمازگزاران برگزار گردید، با تبیین فرمایشی از امیرالمومنین(ع) اظهار داشت: ابوجعفر نیشابوری در مکارم الاخلاق آورده که حکماء بزرگ دنیا جمع شدند و خواستند که خلاصه تمام ادیان را در یک جمله بیان کنند همه آنها به یک جمله امیر المومنین رسیدند که فرموده است: “ای فرزند، خود را در آنچه میان تو و دیگران است، ترازویی پندار. پس برای دیگران دوست بدار آنچه برای خود دوست می داری و برای دیگران مخواه آنچه برای خود نمی خواهی و به کس ستم مکن همان گونه که نخواهی که بر تو ستم کنند. به دیگران نیکی کن، همان گونه که خواهی که به تو نیکی کنند. آنچه از دیگران زشت می داری از خود نیز زشت بدار. آنچه از مردم به تو می رسد و خشنودت می سازد، سزاوار است که از تو نیز به مردم همان رسد.”

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی