حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم + فیلم


به گزارش ایرنا، بهادری جهرمی شامگاه دوشنبه(شب گذشته) در بدو سفرش به قم در جمع دانشجویان دانشگاه قم در خوابگاه حاضر شد و به گفت و گو و خوش و بش با آنان پرداخت.

او در این بازدید شنوای انتقادها و پیشنهادهای دانشجویان از عملکرد دولت و در مورد اعتراضات اخیر در کشور نیز پاسخگوی مطالب دانشجویان شد.

حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم

حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم

با توجه به این که روز گذشته رئیس دانشگاه قم از سوی وزیر علوم،‌تحقیقات و فناوری تغییر پیدا کرده بود شایعاتی در برخی سایت های خبری و فضای مجازی قم منتشر شد که سخنرانی بهادری جهرمی در دانشگاه قم لغو شده است.

یکی از کانال های خبری پرمخاطب قم در این زمینه نوشت: بسیج دانشجویی دانشگاه قم اعلام کرده به دلیل آنکه رئیس این دانشگاه تغییر یافته و هنوز در محل دانشگاه مستقر نشده است و به دلیل لزوم حفظ شأنیت جایگاه سخنگوی دولت، برنامه سخنرانی علی بهادری جهرمی که قرار بود ساعت ۹ صبح روز سه شنبه در تالار شیخ مفید دانشگاه قم با حضور دانشجویان این دانشگاه با موضوع عملکرد دولت سیزدهم در ۱۵ ماه اخیر برگزار شود لغو شده است.

با وجود این شایعات سخنرانی بهادری جهرمی صبح امروز سه شنبه در تالار شیخ مفید دانشگاه قم برگزار شد که با حاشیه هایی همراه بود.

در حالی که سالن محل برگزاری سخنرانی بهادری جهرمی حدود ۸۰۰ نفر ظرفیت داشت پیش از آغاز سخنرانی او، هر دو طبقه سالن مملو از جمعیت شده بود و ده ها تن از دانشجویان سرپا مشغول گوش دادن به سخنان سخنگوی دولت بودند که بهادری جهرمی در  طی سخنانش از افراد ایستاده خواست به روی سِن بیایند.

بهادری جهرمی در همان ابتدای سخن برای اطمینان خاطر دانشجویان پشت تریبون اعلام کرد که شخصا هر گونه مشکل احتمالی که ممکن است  برای سوال کنندگان پیش بیاید را پیگیری می کنم و هیچ کس از سوال و موضوعی که می خواهد مطرح کند ترسی به دل راه ندهد.

وی در ادامه از رویکرد دولت از گفت‌ و گو با مردم سخن گفت و تاکید کرد که دولت عزمی مصمم برای برچیده شدن دیوارهای فاصل بین دولت و مردم دارد.

سخنگوی دولت در ادامه با صبر و روی گشاده به سئوالات دانشجویان منتقد، پاسخ داد.

در برخی مواقع شعارهای عده ای اقلیت اما پر سر و صدا سبب می شد تا سخنگو سخنش را مدتی متوقف یا با صدایی بلند صحبت کند.

برخی دانشجویان حاضر در تالار شیخ مفید دانشگاه قم شعارهای ساختارشکنانه نیز سر می دادند که بهادری جهرمی با روی باز از آنها استقبال می کرد و معتقد بود ریشه بسیاری از اعتراض ها را در عدم گفت‌ و گوی ادواری بین مردم و مسئولان و همچنین دیکتاتوری رسانه های معاند و سوء مدیریت های داخلی چند سال گذشته باید جست و جو کرد.

سخنرانی سخنگوی دولت که ساعت ۹:۱۰ آغاز شده بود تا ساعت ۱۱:۳۰ به طول انجامید که لحظات پایانی آن ملتهب تر از ابتدای آن بود و اقلیت پر سر و صدا، با شعارهای ساختار شکنانه فضای گفتگو را ملتهب کردند.

سخنگوی دولت نیز مدام از دانشجویان درخواست می کرد که شأن دانشگاه را حفظ کرده و دو طرف به یکدیگر توهین نکنند.

در حالی که خبرنگار اعزامی از صدا و سیمای تهران قصد مصاحبه با یکی از دانشجویان معترض را داشت عده ای دیگر با سر دادن شعارهایی مانع از انجام گفتگوی آن خبرنگار با دانشجویان شدند.

پس از خروج بهادری جهرمی از سالن جلسات، در محوطه دانشگاه نیز دو طرف شعارهایی سر دادند که منجر به برخی درگیری های فیزیکی نیز شد که با همکاری دانشجویان در زمان کوتاهی مدیریت شد.

با خداحافظی سخنگوی دولت از جمع، عده ای از دانشجویان که تعداد آنها حدود صد نفر بودند با سر دادن شعارهای متداول این روزها، به سمت سلف دانشگاه حرکت کرده و پس از مقاومت مسوولان غذا خوری با شکستن شیشه درب سلف به صورت مختلط وارد فضای غذا خوری شدند که در نهایت غذا در محوطه بیرونی دانشگاه توزیع شد.

گفتنی است از زمان حضور دانشجویان در سلف تا توزیع غذا بیش از یک ساعت به طول انجامید.

حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم

حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم

یکی از عکاسان که برای ثبت تصاویر مراسم سخنرانی سخنگوی دولت، به دانشگاه قم رفته بود؛ توسط عده‌ای از دانشجویان تندروی حامی اغتشاشات مورد ضرب و شتم واقع شد و دوربین وی مورد آسیب قرار گرفت و به بیمارستان منتقل شد که سخنگوی دولت پس از اطلاع از این موضوع به عیادت این خبرنگار رفت و ضمن دلجویی از این عکاس درخواست بخشش افرادی را کرد که مورد ضرب و شتم قرارش داده بودند.

پایان بخش برنامه های بهادری جهرمی در قم حضور در دبیرستان امیرکبیر قم و گفت و شنود با دانش آموزان این مدرسه بود.

بهادری جهرمی که در فاصله سال های ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ بخشی از دوران دبستان خود را در مرکز آموزشی امیرکبیر قم گذرانده است ساعتی را کنار دانش آموزان مقطع متوسطه امیرکبیر بود و ضمن اجرای یک بازی، هماهنگ بودن همه بخش های کشور با یکدیگر برای دستیابی به اهداف را متذکر شد.

حاشیه‌های سفر بهادری جهرمی به قم


منبع: https://www.irna.ir/news/84922944/%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A7%D8%AF%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D9%87%D8%B1%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%82%D9%85-%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی