حاشیه‌های نشستی ضدایرانی در سازمان ملل؛ هیاهو برای دیده شدن  

– به رغم دعوت آمریکا از کشورهای غیر عضو شورای امنیت برای حضور در این جلسه، تنها نیوزیلند به نمایندگی از کشورهای کنز ( CANZ /ائتلافی متشکل از کانادا، استرالیا، نیوزیلند) شرکت کرد.

در این گزارش، واقعیاتی که موجبات ناکامی این نمایش ضدایرانی را رقم زد، مرور می کنیم: 

– آمریکا تقریبا به غیر از خود، میهمانان مدعو و دوستانش،اجازه سخنرانی به فرد یا کشور دیگری را  نداد.

– نمایندگی ایران در سازمان ملل متحد بخاطر رفتارهای دور از نزاکت و ادب خبرنگار بی بی سی فارسی در محوطه سازمان ملل که مخل رویکرد همبستگی و صلح میان اعضای این سازمان است، به استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل گلایه کرد و خواستار عدم تکرار این قبیل رفتارها شد.

 


منبع: https://www.irna.ir/news/84931282/%D8%AD%D8%A7%D8%B4%DB%8C%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D8%B4%D8%B3%D8%AA%DB%8C-%D8%B6%D8%AF%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D9%84%D9%84-%D9%87%DB%8C%D8%A7%D9%87%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D9%87-%D8%B4%D8%AF%D9%86

برهمین اساس سفیر دوم (سفیر و معاون نمایندگی) ونزوئلا در این نشست حاضر شد اما آمریکا در اعمال دیکتاتوری رسانه ای خود اجازه سخنرانی را به نماینده ونزوئلا را نداد.

– برزیل، مکزیک ، امارات متحده عربی و سه کشور آفریقایی شورای امنیت (کنیا،غنا و گابن) موضع معتدلی داشتند و علیه ایران حرفی نزدند.

– آرامش و طمانیه سفیر ایران، خشم خبرنگار بی بی سی فارسی را برانگیخت و تلاش کرد با سر و صدا و اتهامات ناروا علیه ایران، توجهات را به خود جلب نماید.

نشست های آریا فرمولا در محل جلسات شورای امنیت برگزار نمی شود. جزو فعالیت های شورای امنیت سازمان ملل محسوب نمی شود و هماهنگی آن نه برعهده رئیس دوره ای شورا بلکه به درخواست یکی از اعضای شورا است.

– نشست غیررسمی درباره حوادث ایران، نشست غیر رسمی شورای امنیت سازمان ملل نبود. این جلسه از نوع آریا فرمولا (غیر رسمی) بود.آریا فرمولا نام و خاصیتش را از سفیر وقت ونزوئلا در شورای امنیت سازمان ملل به نام “دیگو آریا” در سال ۱۹۹۲ گرفته است.

– کشور هند در نشست مذکور اصلا سخنرانی نکرد که به خوبی رویکرد مثبت هند در قبال جمهوری اسلامی ایران را نشان می دهد.

به رغم سروصدای زیاد رسانه های فارسی زبان همچون شبکه بی بی سی فارسی و ایران اینترنشنال سعودی و نیز خبرگزاری انگلیسی رویترز در بزرگنمایی این نشست، فاکتورهای مهمی وجود دارد که نشان می‌دهد برگزار کنندگان این نشست به اهداف خود نرسیده اند و با وجود هیاهوی بسیار، دستاوردهای ناچیزی به دنبال داشته است. 

– بطور کلی سطح نشست روز چهارشنبه پایین بود. تنها آمریکا و آلبانی در سطح سفیر شرکت کردند.انگلیس و ایرلند در سطح معاون نمایندگی و سایر اعضای شورای امنیت در سطح کارشناسی حضور یافتند.

– قبل از برگزاری نشست غیررسمی، امیر سعید ایروانی سفیر و نماینده دائم ایران در نشستی خبری گفت: مسائل حقوق بشری خود را با کشورهایی که ازماعقب ترهستند، مقایسه نمی کنیم تا احساس رضایت داشته باشیم، بلکه نگاه ما به اهداف والایی چون حاکمیت دین، اخلاق و عدالت بر جامعه است و مصمم هستیم در این مسیر حرکتمان را ادامه دهیم.

سفیر ونزوئلا در سخنرانی خود استانداردهای دوگانه در زمینه حقوق بشر کشورها و اقدامات قهری یکجانبه با اهداف سیاسی (تحریم ها) علیه ایران را محکوم و تاکید کرده بود که دغدغه های حقوق بشری با تحریمهای اقتصادی علیه ایران همخوانی ندارد. 

– گروه دوستان منشور ملل متحد که مرکب از ۱۹ کشور هستند، تصمیم گرفتند تا در این نشست بیانیه ای را در حمایت از جمهوری اسلامی ایران قرائت کنند.

– نمایندگان کشورهای چین و روسیه برخلاف انتظار آمریکا از این نشست، در سخنان خود از ایران حمایت کردند.

شرکت کنندگان در این جلسه نیز براساس تصمیم شخصی خود در آن شرکت می کنند.برگزاری این جلسات حتی در ژورنال سازمان ملل نیز اعلام نمی‌شود.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی