حسینی: سوریه در سیاست خارجی دولت سیزدهم جایگاه ویژه‌ای دارد

معاون رئیس جمهور همچنین با اشاره به حملات نظامی رژیم صهیونیستی به قلمرو سوریه متذکر شد که  سکوت شورای امنیت سازمان ملل در مقابل این‌گونه تجاوزات آشکار تعجب برانگیز است.

معاون رئیس جمهور با ابلاغ سلام گرم آیت‌الله رئیسی، به رابطه صمیمی و نزدیک رهبران و مسئولان دو کشور اشاره کرد و گفت: امروز دولت و مجلس با همگرایی و اشتراک نظر اهتمام ویژه ای به توسعه و تعمیق روابط دو کشور دارند و مصمم هستیم در همکاری نزدیک با سوریه همچنان که توانستیم مثلث عربی، عبری و غربی را شکست دهیم در حوزه روابط اقتصادی و تجاری نیز همکاری های سازنده و مفیدی را در راستای منافع دو ملت رقم بزنیم.

«سید محمد حسینی» روز سه شنبه در دیدار «هیفاء جمعه»، نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران و هیأت همراه، با اشاره به اشتراکات تاریخی و فرهنگی و علاقه قلبی دو ملت ایران و سوریه به یکدیگر، ‌ گفت: دو ملت در روزهای سختی و دشواری در کنار هم بودند و همچنان که مرحوم حافظ اسد در دوران جنگ تحمیلی رژیم بعث صدام در کنار ملت ایران بود، ما نیز در مبارزه با تروریسم حامی مردم سوریه بودیم و سردار شهید سلیمانی در نجات مردم سوریه از دست تکفیری‌های جنایتکار نقش بی بدیلی داشت.

«هیفاء جمعه» نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه و ایران نیز در این دیدار روابط دو کشور را صمیمی و راهبردی توصیف کرد و گفت: دو ملت ایران و سوریه از روابط ریشه دار و دیرینه برخوردار هستند و هیات پارلمانی سوریه تلاش می کند سطح این روابط روز به روز عمیق تر شود.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سیاست خارجی دولت آیت‌الله رئیسی بر توسعه و تعمیق روزافزون روابط و همکاری با کشورهای منطقه و همسایه تمرکز دارد و در این مسیر سوریه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

وی حسینی در ادامه با تاکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی سوریه تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران حضور بیگانگان به‌ویژه آمریکایی‌ها را در خاک سوریه به بهانه مبارزه با تروریسم درحالی‌که حامی اصلی آن هستند، غیر قانونی می‌داند و آن‌را به‌شدت محکوم می کند و تأکید داریم که همه کشورها باید به تمامیت ارضی سوریه احترام گذاشته و از دخالت نظامی و تعرض به خاک این کشور اجتناب کنند.

هیفاء جمعه با بیان اینکه دو ملت ایران و سوریه تحت تحریم های ظالمانه دشمنان قرار دارند گفت: با همکاری یکدیگر می‌توانیم نیازهای یکدیگر را برطرف کرده و بر خواست دشمنان غلبه کنیم.  

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه با قدردانی از دولت و ملت ایران به‌خاطر حمایت از مردم سوریه در جنگ ظالمانه علیه تروریسم اظهار داشت: در این جنگ بی رحمانه به‌جز چند کشور دوست، همه کشورها مشغول توطئه علیه سوریه بودند اما ملت ایران حامی سوریه بود و خون جوانان شما و فرزندان ما در سوریه درهم آمیخته شد و ملت سوریه هرگز این حمایت‌های بی نظیر به‌ویژه رشادت‌های سردار سلیمانی  را فراموش نخواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: سوریه با اجرای توافقات موجود بین دو کشور مصمم است در مسیر توسعه روابط دو جانبه و منطقه ای گام بردارد و در این راه  تبادل تجربیات مجالس ایران و سوریه از نقش مهمی برخوردار است.

وی اظهار داشت: سوریه خواهان توسعه روابط با ایران در همه زمینه‌های اقتصادی، علمی و حوزه بهداشت و درمان است و در این مسیر اگر نیاز به تصویب قانون باشد حتما با دولت سوریه همراهی خواهیم کرد.

نایب رئیس گروه دوستی پارلمانی سوریه همچنین با تحسین‌ اشراف‌ و مواضع معاون پارلمانی رئیس جمهور کشورمان نسبت به مسائل سوریه، خواستار حضور و عضویت افتخاری حسینی در گروه دوستی ایران و سوریه شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84930146/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%B3%D9%88%D8%B1%DB%8C%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%AE%D8%A7%D8%B1%D8%AC%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%B3%DB%8C%D8%B2%D8%AF%D9%87%D9%85-%D8%AC%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D9%88%DB%8C%DA%98%D9%87-%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF

حسینی با بیان اینکه روابط و مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور در سطح مطلوبی قرار ندارد، گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی  بر ارتقای سطح روابط اقتصادی و تبادلات تجاری بین تهران و دمشق تأکید دارند و با توجه به ظرفیت‌ها و تجربیاتی که وجود دارد، به‌دنبال حضور فعال و مؤثر در روند بازسازی سوریه هستیم.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی