حسینی: هیچ کشوری در دنیا برای تغییر نظام خود رفراندوم برگزار نمی‌کندبه گزارش ایرنا، سید محمد حسینی روز پنجشنبه در دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در جلسه تبیین حوادث اخیر در کشور و دانشگاه‌ها و در جمع اساتید، کارکنان و دانشجویان گفت: حوادث اخیر کاملاً طراحی و برنامه ریزی شده است که در بستر برخی از نارضایتی‌ها و بی اعتمادی انجام می‌شود؛ لذا ضرورت دارد با دقت آسیب‌شناسی شود تا در آینده با این‌گونه اتفاقات مواجه نباشیم.

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس افزود: دشمن با مشاهده اقدامات بی وقفه دولت برای رفع مشکلات مردم و هماهنگی و همگرایی بین قوای سه گانه و ارکان نظام برای پیشرفت آبادانی روزافزون کشور نیروهای خود را سازماندهی کرده تا از رشد و پیشرفت کشور جلوگیری کند و نگذارد رضایتمندی و سرمایه اجتماعی نظام تقویت شود؛ همچنان که در سال ۸۸ نیز به همین خاطر آن فتنه را برپا کرد.

حسینی ادامه داد: دولت مردمی براساس توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به دنبال گره‌گشایی از مشکلات مردم و اعتمادسازی و تقویت و جلب رضایتمندی مردم است و معتقد است که این کار با اقدام و عمل به دست می آید؛ لذا تلاش شبانه روزی و بی وقفه‌ای را در این راستا آغاز کرده است.

معاون رئیس‌جمهور ‌گفت: تقویت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف، تکمیل پروژه‌های تعطیل‌ و نیمه‌تمام، تقویت سطح روابط با کشورهای مختلف جهان به ویژه کشورهای همسایه و منطقه و تلاش برای افزایش صادرات و تبادلات تجاری در یک‌سال گذشته در دستور کار دولت قرار گرفته و اقدامات خوبی در این زمینه انجام شده است.

حسینی با بیان این‌که در دوران پس از انقلاب، عده‌ای پایبندی چندانی به ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب نداشتند، خاطر نشان کرد: در ۴۰ سال گذشته بعضاً تفکری بر کشور حاکم بود که که دیدگاه خاص خود را دنبال می‌کرد، تمایل شدیدی به غرب داشت و اعتقاد راسخی به اصول و ارزش‌های انقلابی و اسلامی در ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نداشت؛ همچنان که شاهد بودیم در دوره گذشته به دنبال اجرای سند ۲۰۳۰ بودند.

وی تصریح کرد: البته در مواردی نیروهای انقلابی نیز تعلل و کم کاری داشتند به‌ویژه در سال‌های اخیر که فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها تعطیل شده بود و از آنجا که دشمنان در عرصه فضای مجازی دست برتر داشتند، باشگردهای مختلف روانی و تبلیغاتی توانستند بخشی از جوانان را تحت‌تاثیر قرار دهند.

معاون رئیس‌جمهور در امور مجلس گفت: در این مدت رسانه‌های فارسی زبان همانند اتاق جنگ اقدام کرده و روش‌های جنگ شهری و راه‌های ساخت مواد منفجره را آموزش می‌دادند.

حسینی‌ با بیان این‌که دولت مردمی گوش شنوایی برای شنیدن مطالبات و انتقادات مردم دارد، اظهار داشت: در یک‌ سال گذشته تجمعات و اعتراضات مختلفی در کشور برگزار شده که بعضاً رئیس‌جمهور و اعضای دولت در اجتماع معترضین حاضر شده و در گفت‌وگو با آنها در جریان مشکلاتشان قرار گرفتند اما در آشوب‌های اخیر به نظر می رسد عده‌ای هدفشان صرفاً ایجاد ناامنی و آشوب در کشور است و با تحریکات قومیتی تلاش می‌کنند تا ایران را تجزیه شود.

وی اضافه کرد: دشمنان از دست ملت ایران عصبانی و ناراحت هستند؛ لذا با این‌گونه فتنه‌انگیزی‌ها را ایجاد می‌کنند تا برادرکشی راه بیندازند اما دولت در مقابل اقدامات دشمنان مصمم است با کار و خدمت مضاعف، شرایط بهتری برای زندگی مردم فراهم کند چرا که بدون تردید هر مقدار مشکلات مردم برطرف کنیم و شرایط مناسبی در وضعیت اقتصادی مردم ایجاد شود، دشمنان در پیگیری اهداف خود با ناکامی بیشتری مواجه خواهند بود.

معاون رئیس‌جمهور رسالت اصلی اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها را حضور مؤثر در صحنه دانست و گفت: امروز دانشگاهیان باید در گفت‌وگو با جوانان و مردم آنان را نسبت به پشت‌پرده فعالیت‌های فتنه‌گون دشمنان آگاه سازند و نگذارند جوانان به راحتی در دام تبلیغات منفی دشمن گرفتار شوند.

حسینی در پاسخ به سؤالی درباره تبلیغات رسانه‌های فارسی زبان در خصوص رفراندوم اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران تنها نظام سیاسی است که نوع حکومت آن براساس رفراندوم و نظرخواهی از مردم شکل گرفته و در قانون اساسی هم پیش‌بینی شده است و در موارد و موضوعات خاص می‌توان با موافقت دوسوم نمایندگان مجلس شورای اسلامی به آن مراجعه کرد؛ ضمن این‌که باید توجه داشت هیچ کشوری در دنیا برای تغییر نظام خود رفراندوم برگزار نمی‌کند.

حسینی درباره اقدامات دولت برای ساماندهی فضای مجازی گفت: متأسفانه راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات با کُندی پیش می‌رفت و توجه چندانی به آن نمی‌شد اما در این دولت مورد توجه قرار گرفته و برای راه‌اندازی آن با جدیت تلاش می‌شود.

وی در خصوص فعالیت‌های فرهنگی و توجه دولت به این موضوع گفت: باید فعالیت‌های فرهنگی از دوران کودکی و دبستان مورد توجه قرار بگیرد و استفاده از ابزارهای رسانه و هنر در این زمینه بسیار موثر است.

حسینی ادامه داد: متاسفانه در کنار برخی از کم‌کاری‌های متولیان حوزه فرهنگ، عده‌ای از دولتمردان در دوره‌های گذشته از اراده کافی برای تعالی فرهنگی کشور نداشتند و زمانی که موضوع تهاجم و ناتوی فرهنگی مطرح شد عده‌ای آن را توهم توطئه دانسته و با شعار تسامح و تساهل عملاً ولنگاری و ناهنجاری های اجتماعی در جامعه را دامن می‌زدند اما در دولت آیت‌الله رئیسی در کنار توجه به مسائل اقتصادی، موضوعات فرهنگی نیز با دقت پیگیری می‌شود.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره ضعف اطلاع‌رسانی دولت گفت: متأسفانه دولت در زمینه جهاد تبیین و اطلاع‌رسانی ضعیف عمل کرده است و ضرورت دارد برای ایجاد روحیه امید و نشاط در جامعه فعالیت‌های متنوع و گسترده‌ای در زمینه تعامل با افکارعمومی انجام شود تا مردم در جریان اقدامات دولت در زمینه‌های مختلف قرار گیرند.

حسینی همچنین در نشست فعالان فرهنگی دانشگاه تهران و در جمع دانشجویان بسیجی ضمن تبیین ابعاد مختلف و علت حوادث اخیر اظهار داشت: امروز دشمنان با تمام امکانات و قوای خود به میدان آمده‌اند و تلاش می‌کنند با توسل به اقدامات مختلف حتی کشته‌سازی، آتش این فتنه را شعله‌ور نگه دارند.

وی تصریح کرد: مقابله با توطئه اخیر دشمنان نیازمند صبر و بردباری و خویشتنداری است تا به مرور بخشی از مردم و جوانانی که تحت‌تاثیر تبلیغات منفی وارد این عرصه شدند با مشاهده واقعیت‌های موجود صف خود را از اغتشاشگرها جدا کنند و در این راستا دانشجویان باید درایت و هوشیاری بیشتری از خود نشان دهند تا طرف مقابل نتواند با مظلوم نمایی عده بیشتری را تحت‌تاثیر قرار دهد. معاون رئیس‌جمهور گفت: مشکلات و کمبودهای زیادی از دوره گذشته به‌جا مانده است و دولت از روز اول با روحیه جهادی و انقلابی وارد میدان شده و تمام تلاش خود را برای خدمت به مردم و گره‌گشایی از مشکلات آنان به کار گرفته است؛ ضمن این‌که در این دوره، بر خلاف گذشته افراد ساده‌زیست، پاکدست و دغدغه‌مند نسبت به مشکلات مردم در مسند امور قرار گرفتند و با کوچک‌ترین تخلفی بلافاصله برخورد می‌شود.

حسینی تأکید کرد: دولت دانشگاه را پشتوانه فکری خود می داند و از افکار، اندیشه‌ها و ایده‌های دانشجویان در زمینه‌های مختلف استقبال می‌کند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84938592/%D8%AD%D8%B3%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D9%87%DB%8C%DA%86-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D9%86%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%B1%D9%81%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%85-%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B2%D8%A7%D8%B1

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی