دشمنان جنگ یمن را به سمت جنگ اقتصادی می‌برند

به گزارش حوزه مجلس ایرنا، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن صبح امروز(شنبه ۱۹ شهریور)  با محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت وگو کرد. 

قالیباف با اشاره به تحولات ۸ سال گذشته در یمن گفت: رژیم صهیونیستی و آمریکا و سعودی ها بر این باور بودند که طی ۳ ماه موفق خواهند شد که ملت یمن را به زانو دربیاورند اما نمی دانستند که روحیه ای که مردم یمن دارند، همانند همان شرایط مردم ایران در زمان انقلاب اسلامی است. 

رئیس قوه مقننه کشورمان در این دیدار افزود: علی رغم بحران هایی که دشمنان برای ما ایجاد کردند، روحیه مجاهدت و انقلابی مردم و امام خمینی (ره) به عنوان رهبر کبیر انقلاب باعث شد که مردم این شرایط سخت را سپری کرده و پیروزی حاصل شود.

وی با اشاره به فشارهای شدید دشمن به مردم یمن و محاصره اقتصادی این کشور، با تاکید بر این که ممکن است در صورت ادامه این شرایط و فشارها به مردم یمن درباره آتش بس تجدیدنظر کنیم، گفت: آمریکایی ها و سعودی ها می خواهند که آتش بس ادامه دار باشد، در حالی که این شرایط با حقوق انسانی مطابقتی ندارند، البته ما می خواهیم که محاصره اقتصادی از مردم یمن برداشته شود تا بتوانیم بهره ای از آتش بس داشته باشیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشورمان افزود: ما تا زمانی در جبهه مقاومت می توانیم بر دشمنان به پیروزی برسیم که بتوانیم تولید قدرت کنیم و اگر این تولید قدرت صورت بگیرد، می تواند برای ما مثمر باشد چرا که رژیم صهیونیستی و آمریکا تنها زبان قدرت را می فهمند، بحث من فقط جنگ نظامی نیست، بلکه منظور من تولید قدرت در همه ابعاد آن است به نحوی که دشمن را وادار به عقب نشینی کند.  

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این موضوع را بدانید که دشمنان در یمن جنگ را به سمت جنگ اقتصادی می برند تا بتوانند مردم را به ستوه بیاورند، و آنچه که می تواند باعث غلبه بر مشکلات شود، تقویت روحیه شجاعت، صبر و مقاومت است.

وی با بیان این که حوادث یمن بسیار شبیه حوادث انقلاب اسلامی ایران است گفت: دوستان هم نهضتی ما در کشورهای محور مقاومت در شروع کار با مشکل اداره کشور مواجه نبودند، اما ما و شما در شروع کار باید هم کشور را اداره می کردیم و هم جنگ را بایستی اداره می کردیم.

عبدالسلام در پایان اظهار داشت: نگاه ما درخصوص آتش بس این است که محاصره تمام شود و نیروهای خارجی از یمن خارج شوند و تا زمانی که این اهداف به دست نیاید، آتش بس نباید تمدید شود. ما می دانیم که دشمن می خواهد ما را به یک حالت رکود برساند تا بر ما پیروز شود، اما ملت ما در مقابل زیاده خواهی آنها خواهد ایستاد و ما اجازه نمی دهیم که آنها کشور ما را نابود کنند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84883355/%D8%AF%D8%B4%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%DB%8C%D9%85%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D9%85%D8%AA-%D8%AC%D9%86%DA%AF-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%AF

وی اضافه کرد: البته در ادامه دشمنان ما به ویژه آمریکا و اسرائیل شیوه جنگ را با کشورمان تغییر دادند و با جنگ اقتصادی به دنبال تضعیف فرهنگ و روحیه جهاد و شهادت بین مردم هستند.  

عبدالسلام: قدرت یمن را بخشی از قدرت محور مقاومت می دانیم

سخنگوی جنبش انصارالله یمن ادامه داد: در شرایط سیاسی امروز، وارد یک آتش بس از طریق سازمان ملل شده ایم؛ البته زمانی این آتش بس آغاز شد که حدود یک سال و نیم جنگ سختی در مأرب وجود داشت و ما در این جنگ توانسته بودیم ۱۳ شهرستان را در این استان از اشغال آزاد کنیم آن هم درشرایطی که نگاه آمریکایی ها و سعودی ها به مأرب این بود که این استان ایالتی از آمریکاست.

وی افزود: دشمن ابتدا فکر می کرد که جنگ ساده ای در یمن داشته باشد، اما به برکت وجود یک آرمان روشن توانستیم در مقابل این تجاوز بایستیم. ما در مقابل یک تجاوز ایستادگی کردیم، چرا که در برابر متجاوزین راهی جز ایستادگی نیست. نزدیک به ۸ سال است که از تجاوز ظالمانه دشمنان به مردم یمن می گذرد و دشمن خود اعتراف کرده که شکست خورده و به بن بست رسیده است که باعث شده آنها به فکر محاصره اقتصادی یمن بیفتند.

وی با یاد آوری روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی و بیان این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، آمریکا و رژیم صهیونیستی بر این باور بودند که در زمان کوتاهی بر ما پیروز شده و بر انقلاب ما غلبه خواهند کرد، بنابراین وارد فاز نظامی شدند تصریح کرد: براساس این طراحی، در همان ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ما را درگیر یک جنگ طولانی و طاقت فرسا کردند و هر چه زمان جلوتر رفت، فشار بیشتری به ما تحمیل شد و تعدادی از نمایندگان مجلس، رئیس قوه قضائیه، نخست وزیر و رئیس جمهور و بسیاری از مردم و زنان و کودکان را در خیابان ها ترور و شهید کردند تا شرایط بحرانی برای جمهوری اسلامی ایجاد کنند. 

محمدعبدالسلام سخنگوی جنبش انصارالله یمن نیز در این دیدار گفت: همانطور که می دانید یمن در شرایط بسیار سختی قرار دارد که درگیر جنگی طاقت فرسا است، البته در این سال ها جمهوری اسلامی ایران موضع  حکیمانه‌ای در قبال مردم یمن داشته است.

رئیس مجلس در این دیدار با بیان اینکه ما از استقلال یمن و مذاکرات یمنی – یمنی حمایت کامل می کنیم و این را یک وظیفه دینی و انسانی می دانیم، اظهارکرد: البته این فرصت پیش نیامده که یمن را از نزدیک ببینم، ولی مجموعه گزارشات و صحنه هایی که از آنجا مشاهده می شود، بیانگر روحیه جهاد، ایستادگی، شهادت و ایثارگری تک تک مردم و ملت یمن و همچنین رزمندگان یمنی است. 

عبدالسلام ادامه داد: در عین حال، در حال حاضر از حیث نظامی و اقتصادی نسبت به طرف های دیگری که در این جنگ وجود دارند، ما وضعیت بهتری داریم، ما حتی در گفت و گوهایی که با طرف های مختلف داریم، احساس می کنیم که آنها متوجه هستند که یمن در حال پیشرفت و حرکت رو به جلو است. 

وی با تاکید براین که روابط ما با جمهوری اسلامی ایران امری مهم برای ماست و ما قدرت یمن را بخشی از قدرت محور مقاومت می دانیم اظهار کرد: ما در حال حاضر در موضع قدرتمندتری نسبت به دشمنان هستیم، چه از حیث نظامی و چه از حیث وضعیت سازماندهی و اداره امور دولت، و این لطف خدا بود که با وجود جنگ، توانستیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم. 

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی