رئیس جمهور درگذشت آیت‌الله اختری را تسلیت گفت

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز سه شنبه در پیام تسلیت خود به مناسبت درگذشت عالم وارسته آیت الله عباسعلی اختری تصریح کرد که این روحانی فرهیخته از مبارزان نهضت امام خمینی(ره) بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در فعالیت های مختلف سیاسی و فرهنگی از جمله در سنگر عبادی و سیاسی نماز جمعه، نماینده ادوار اول و هفتم مجلس شورای اسلامی و تدریس در دانشگاه های کشور، عمر پر بار خود را وقف خدمت به نظام و ترویج و تبیین ارزش ها اسلامی کرد و خدمات ماندگاری از خود بر جا گذاشت.

رئیس جمهور در بخشی از این پیام نوشت که درگذشت این عالم وارسته و نماینده فقید مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری، موجب تاسف و تأثر فراوان شد و این ضایعه را به جامعه علمی کشور، نمایندگان مجلس خبرگان رهبری، شاگردان و به ویژه بیت شریف آن مرحوم تسلیت می‌گویم.

آیت الله عباسعلی اختری در سال ۱۳۱۸شمسی در سمنان و در خانواده ای روحانی به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا اخذ دیپلم در زادگاه خود ادامه داد و تحصیلات حوزوی را هم در حوزه علمیه مشهد آغاز کرد و ۲۰ سال در آن حوزه به تحصیل و تدریس پرداخت و روز گذشته – نهم آبان – به دلیل ابتلا به بیماری سرطان در ۸۳ سالگی دارفانی را وداع گفت.

از آثار آیت الله اختری می‌توان به مواردی چون آشنایی با قرآن، امام و احیای ارزش های انقلاب اسلامی، تولی و تبری، درخشش علی در قرآن، نقش انتظار در سیر تاریخ، نظری به آیین جهاد در قرآن، جوان بر سر دوراهی، مدیریت فرهنگ کار، سیمای کارگزاران از دیدگاه اسلام و… اشاره کرد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84929338/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%B1%DA%AF%D8%B0%D8%B4%D8%AA-%D8%A2%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D9%84%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D8%AA%D8%B3%D9%84%DB%8C%D8%AA-%DA%AF%D9%81%D8%AA

آیت الله اختری بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ابتدا به سمت ریاست کمیته انقلاب اسلامی شیروان منصوب شد. سپس در سال ۱۳۵۹ عهده دار مدرسه عالی کانون اسلامی اراک شد و با حرکت‌های انحرافی که در آنجا ایجاد شده بود به مبارزه پرداخت. او در ۱۳۶۰، طی حکمی از سوی حضرت امام(ره)، به امامت جمعه شهرستان سمنان منصوب شد.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی