رئیس جمهور وارد تهران شد

آیت الله رئیسی روز چهارشنبه ۲۳ شهریور در صدر هیاتی سیاسی و اقتصادی تهران را به مقصد سمرقند ترک کرد؛ وی در نخستینآ روز سفر خود پس از انجام استقبال رسمی، دیدار و مذاکرات دو جانبه با همتای ازبکستانی خود داشت و در پایان این دیدار ۱۷ سند همکاری در حوزه های اقتصادی، حمل و نقل، ترانزیت، امور فرهنگی و ورزشی امضا شد. همچنین حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه به نمایندگی از کشورمان اسناد مربوط به عضویت رسمی ایران در سازمان همکاری شانگهای را امضا کرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، صولت مرتضوی معاون اجرایی رئیس جمهور، حمید سجادی وزیر ورزش و جوانان و محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی در بدو ورود آیت الله رئیسی به تهران، از رئیس جمهوری استقبال کردند.

دیدار با تجار ایرانی در ازبکستان، حضور در جمع نمازگزاران مسجد اهل بیت رسول الله (ص) سمرقند و غرس نهال یادبود اجلاس از دیگر برنامه‌های آیت الله رئیسی در روز دوم سفر بود.

رئیس جمهور در حاشیه این اجلاس دیدارهایی با سران کشورهای روسیه، چین، پاکستان، بلاروس، قرقیزستان، تاجیکستان و دبیر کل سازمان همکاری شانگهای داشت و سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران را توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با همسایگان و کشورهای منطقه ذکر کرد.

آیت الله رئیسی روز جمعه در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای شرکت کرد و ضمن قدردانی از اعضای کشورهای عضو برای موافقت با عضویت ایران تعامل و پیوستگی حداکثری با کشورهای منطقه از جمله اعضای سازمان شانگهای و حضور موثر در ترتیبات منطقه ای و بین المللی را در کانون سیاست خارجی ایران دانست و گفت: با حضور فعال و موثر ایران در فعالیت‌های سازمان شانگهای، این عضویت به عنوان یکی از تحولات مهم در تاریخ این سازمان ثبت خواهد شد.

 


منبع: https://www.irna.ir/news/84889243/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%AF

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی