رویکرد واشنگتن درباره گروهک منافقین فریبکارانه است

هاشمی نژاد در پایان گفت: دولت آمریکا بهتر است به جای رویکرد ریاکارانه و نمایشی، از حمایت از این گروه تروریستی که علاوه بر هزاران شهروند ایرانی، تعدادی از شهروندان این کشور را نیز ترور کرده است دست بردارد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84945806/%D8%B1%D9%88%DB%8C%DA%A9%D8%B1%D8%AF-%D9%88%D8%A7%D8%B4%D9%86%DA%AF%D8%AA%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%DA%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%DA%A9-%D9%85%D9%86%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C%D9%86-%D9%81%D8%B1%DB%8C%D8%A8%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

سیدمحمدجواد هاشمی نژاد در گفتگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا،درباره این موضع سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا که گفته بود «واشنگتن منافقین را به عنوان یک جنبش دمکراتیک مخالف حکومت که نماینده مردم ایران هستند نمی بیند» گفت: آمریکا از میزان نفرت عمیق و تاریخی مردم ایران نسبت به گروهک تروریستی منافقین آگاه است، بنابراین چاره ای جز اذعان به این واقعیت ندارد تا خود را در برابر مردم قرار ندهد اما موضوع اینجاست که آنها در یک فرافکنی آشکار و برای مبرا کردن خود از حمایت های آشکار و نهان از منافقین چنین سخنان و مواضعی را اتخاذ می کنند.

دبیرکل خانواده شهدای ترور کشور افزود: اقدامات آشکار اتخاذ شده توسط دولت آمریکا در حمایت و پشتیبانی از منافقین، حداقل در دو دهه اخیر، روشن می سازد که واشنگتن در سطح رسمی از منافقین پشتیبانی کرده است. اعلام رسمی پشتیبانی و حمایت از این گروه پس از اشغال عراق در سال ۱۳۸۳، خارج کردن این گروه از فهرست گروه های تروریستی در سال ۱۳۹۱ و موافقت با تأسیس دفتر پوششی این گروهک، موسوم به شورای مقاومت در واشنگتن در سال ۱۳۹۲ بخشی از حمایت های رسمی دولت آمریکا از این گروه تروریستی است. 

دبیرکل بنیاد هابیلیان افزود: هزینه ها و خرج کردهای بسیار هنگفت گروهک منافقین در اردوگاهی که بیش از ۲۰۰۰ نیروی تروریستی در خود جای داده است، با آن ریخت و پاش های مستمر و پرداخت های هنگفت به حامیان خارجی که اتفاقا در اسناد بین المللی هم به آنها اشاره شده است از کجا تأمین می شود؟ منافقین هیچ استقلالی از خود ندارند و ایالات متحده می داند که منشأ بودجه این گروه اکنون از کجا تأمین می شود، همانگونه که در دوران استقرار گروهک در عراق دوران صدام، عدم استقلال منافقین و منشأ آن بودجه ها مشخص بود.

وی افزود: به اذعان سرکرده گروهک منافقین، وزیر امور خارجه آمریکا در پرونده اخراج گروهک توسط دولت عراق، یکی از دستیارانش را مکلف به مذاکره با کشورهای جهان برای گرفتن موافقت آنها با پذیرش این گروهک کرد. آمریکایی ها پس از صرف وقت فراوان و مذاکره با ۷۵ کشور، در نهایت این گروه را در آلبانی جای دادند. این تلاش فزاینده و پرحجم رسمی آمریکا در حفاظت از یک گروهک بدنام و منفور تروریستی به چه معناست؟ در حالیکه این گروه در عراق استقرار داشت و موضوع اخراج آن، به دولت عراق و سازمان ملل مرتبط می شد، چرا دولت آمریکا رأسا دست به گفتگو با کشورها برای انتقال منافقین نمود؟ اینکه این مقام وزارت خارجه آمریکا می گوید هیچ تماسی  فراتر از امور مربوط به اسکان دوباره اعضای منافقین با این گروه برقرار نشده است، به طور قطع، غیرواقعی و فریب کارانه است. 

هاشمی نژاد با اشاره به اظهارات سیمور هرش خبرنگار آمریکایی در سال ۱۳۹۱ گفت: این خبرنگار برجسته آمریکایی در یک افشاگری پیرامون حمایت رسمی دولت آمریکا از گروهک تروریستی منافقین، در نشریه نیویورکر و به نقل از مقام های سابق نظامی و اطلاعاتی آمریکا نوشته بود که گروهی از اعضای سازمان مجاهدین خلق (منافقین) در زمان ریاست جمهوری جورج بوش در خاک آمریکا آموزش نظامی دیده اند.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی