رییس سازمان انرژی اتمی: تولید اورانیوم ۶۰ درصد از دوشنبه در فردو آغاز شد

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه گام‌های خوبی در کشور برای رسیدن به کربن صفر در حال برداشته شدن است، به انجام یک برنامه تحقیقاتی برای تجزیه و تحلیل شیرابه ها به منظور ساماندهی آنها اشاره کرد.

به گزارش حوزه سیاست خارجی ایرنا،  محمد اسلامی با همراهی علی سلاجقه، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست بازدید کردند.

اسلامی گفت: در سازمان انرژی اتمی و به‌منظور حمایت از محیط زیست، فناوری‌های در اختیار را در ۲ بخش گسترش خواهیم داد.

آخرین اقدامات متقابل ایران پس از صدور قطعنامه شورای حکام

مهندس اسلامی گفت: همچنین باید توجه داشت که برخی نیروگاه‌ها برای تامین سوخت مورد نیاز به جای گاز از مازوت استفاده می‌کنند که این کار دارای تبعات فراوانی است که از آن می‌توان به عنوان یکی از معضلات چندین ساله کشور نام برد. برای حل این معضل تیم تحقیقاتی و پژوهشی بومی سازمان فعال شده‌اند و امیدواریم با همکاری شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت بتوانیم در آینده این معضل را برطرف کنیم تا شاهد تنش‌ها در زمینه آلودگی هوا نباشیم.

گام‌های کشور برای رسیدن به کربن صفر 

وی تصریح کرد: امیدواریم شاهد به‌ثمر رسیدن این پروژه به‌منظور خداحافظی با معضل شیرابه زباله‌ها باشیم.

همچنین علی سلاجقه معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به لزوم استفاده از  انرژی اتمی به عنوان یک انرژی پاک، گفت: در کنفرانس کاپ ۲۷ بر این نکته تاکید کردیم که کشورها باید به دنبال تنوع انرژی باشند.

وی با رد برخی نقل قول‌های مطرح شده در خصوص لزوم پرهیز از صرف هزینه و زمان بیشتر برای نگهداری پیروز – توله یوز ایرانی – گفت: پیروز یک دستاورد علمی برای کشور ما است و تا جایی که شرایط مهیا باشد از این گونه حمایت می‌کنیم.


منبع: https://www.irna.ir/news/84950453/%D8%B1%DB%8C%DB%8C%D8%B3-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D9%86%D8%B1%DA%98%DB%8C-%D8%A7%D8%AA%D9%85%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%88%D9%85-%DB%B6%DB%B0-%D8%AF%D8%B1%D8%B5%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D8%AF%D9%88به گفته سلاجقه، در برنامه ششم توسعه مقرر شده است که سهم انرژی های پاک در سبد انرژی کشور به ۳۰ درصد افزایش یابد.

اثرات مهم تولید برق هسته‌ای در اقتصاد و صنعت

وی بیان کرد:‌ در دنیا برای سال ۲۰۵۰ تولید کربن صفر را هدف‌گذاری کرده‌اند و امید است با توجه به این موارد بتوانیم کشور را به سمت تولید کربن صفر هدایت کنیم.

معاون رییس جمهور گفت: با توجه به تاکیدات مکرر مقام معظم رهبری در ۲ دهه گذشته و نیز الزامات قانونی؛ توسعه نیروگاه‌های اتمی را هدف‌گذاری کرده و ساخت پروژه‌های جدید را در دستور کار قرار داده‌ایم تا سهم انرژی هسته‌ای در سبد برق کشور را به حدود ۲۰درصد برسانیم. این مهم؛ گام بزرگی در افق ۲۰ ساله این سازمان محسوب می‌شود و امید است این سرمایه‌گذاری حدود ۵۰ میلیارد دلاری با یاری خداوند متعال انجام شود.

وی ادامه داد: یکی از این موارد تولید برق از فناوری‌ هسته‌ای است زیرا دولت به سرعت در حال حرکت به سمت تولید انرژی و سوخت ارزان است البته فناوری‌های نوظهور تاحدودی مورد کم‌توجهی قرار گرفته‌اند اما با توجه به تعهد ۲۰۵۰ شاهد چرخش متفاوتی نسبت به استفاده از فناوری هسته‌ای و تولید برق و توسعه نیروگاه‌های اتمی و حرکت پرسرعت و پرشتاب به سمت توسعه نیروگاه‌های اتمی هستیم. در کشور دارای نیروگاه‌ اتمی هزار مگاواتی هستیم که در دوره کارکرد خود حدود ۵۲ میلیارد کیلووات برق به شبکه انرژی کشور عرضه کرده و با این کار در مصرف میلیون‌ها نفت صرفه‌جویی شده است.

نقش مهم فناوری هسته‌ای در خداحافظی با معضل شیرابه زباله‌ها

رییس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: در بخش دوم نیز استفاده از فناوری هسته‌ای برای کمک به محیط زیست و در بخش آب و خاک را هدف‌گذاری کرده‌ایم؛ به‌طوری که طراحی و تولید سامانه تصفیه پساب‌های خانگی و شیرابه زباله‌ها با استفاده از فناوری پلاسما و به صورت پایلوت اجرایی شده و امید است با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست در شهرهای دارای اولویت  این سامانه وارد مدار و فعال شود.

گفتنی است بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست از تاریخ ۲۹ آبان تا ۲ آذر در نمایشگاه بین‌المللی تهران در حال برگزاری است و علاقه‌مندان به فناوری‌های هسته‌ای می‌توانند از آخرین دستاوردها و پژوهش‌ها و … سازمان انرژی اتمی ایران در غرفه این سازمان در این نمایشگاه بازدید کنند.

برنامه‌ریزی سازمان برای حل معضل مازوت سوزی

رییس سازمان انرژی اتمی ایران در جریان این بازدید ضمن تقدیر از متولیان برگزاری سالانه این نمایشگاه اظهار کرد: اکنون موضوع محیط زیست؛ مساله مهمی محسوب می‌شود زیرا امروز با حجم سنگینی از آلاینده‌ها در شهرهای بزرگ مواجه هستیم و این مورد جزو تکالیف فردی، اجتماعی و نیز سازمانی تمام دستگاه‌ها محسوب می‌شود و همه باید به صورت یکپارچه از محیط زیست حمایت کنند.

وی در حاشیه گفت‌وگو با خبرنگاران درباره اقدامات انجام شده از سوس سازمان انرژی اتمی در مراکز فردو و نطنز توضیح داد: در روزهای اخیر شاهد صدور قطعنامه علیه ایران بودیم که این کار با عکس‌العمل متقابل ما مواجه شد به ‌طوری‌که در روزهای اخیر تولید اورانیوم UF۶ با غنای ۶۰ درصد در فردو از سر گرفته شد.

وی افزود: حذف سوخت‌های فسیلی برای کشور ما به دلیل وجود منابع فراوان این سوخت‌ها در ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی