مرندی: ایران به دنبال توافقی برای دفاع از حقوق خود است

وی ادعا کرد، این پاسخ شدید به طور کامل متناسب با شدت خطر حمله سایبری است که علیه سیستم ها و تاسیسات زیربنایی این کشور تهدید محسوب شدند.

مرندی با اشاره به این که نمی توانیم به آمریکا و اروپایی‌ها اعتماد کنیم، تصریح کرد: سه کشور اروپایی(انگلیس، فرانسه و آلمان) متحد ایالات متحده هستند، آنها بی طرف نبوده و نباید فریب پروپاگاندا را بخوریم.

منافقین هر ساله اجلاسی را با دعوت از چهره های ضد ایرانی به تیرانا برگزار می‌کرد تا اینکه اجلاس امسال این سازمان بنا به دلایل امنیتی لغو شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84883793/%D9%85%D8%B1%D9%86%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%81%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D8%B2-%D8%AD%D9%82%D9%88%D9%82-%D8%AE%D9%88%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

این کارشناس و تحلیل گر مسائل بین المللی و هسته ای خاطرنشان کرد: ایران گاز و نفت خود را می‌فروشد و می‌تواند منابع مالی را به دست آورد.

وی افزود: ایران به خوبی می‌داند که بدون یک توافق مستحکم و پایان دادن به اتهامات بی‌اساس غرب، هر توافقی شکست خواهد خورد.

به گزارش ایرنا، مرندی به المیادین گفت: جمهوری اسلامی ایران توافق هسته‌ای را نقض نکرده و از آن خارج نشده است و کشورهای اروپایی سه گانه (انگلیس، آلمان و فرانسه) دنباله‌رو سیاست‌های کاخ سفید هستند.

وی همچنین گفت: رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی در صف اروپایی‌هایی‌ها و آمریکایی‌ها ایستاده و تسلیم آنها شده است.

سه کشور اروپایی انگلیس ، فرانسه و آلمان روز شنبه با صدور بیانیه مشترکی مدعی شدند که ایران از فرصت دیپلماتیک حساس استفاده نکرده است و در ادعایی بی‌پایه و اساس اعلام کردند که ایران در عوض به گسترش برنامه هسته ای خود به نحوی فراتر از هرگونه توجیه غیرنظامی قابل قبول ادامه می‌دهد.


قطع روابط ایران و آلبانی

مرندی در بخش دیگری از سخنانش به توطئه‌ها گروهک تروریستی “منافقین” برای قطع روابط دولت آلبانی با ایران اشاره کرد و افزود: یک گروه تروریستی در آلبانی هستند که مورد حمایت آمریکا قرار دارند و آنها هستند که ایران رو مورد هجمه قرار داده‌اند.

“ادی راما” نخست‌وزیر آلبانی سه‌شنبه ضمن مطرح کردن اتهام بی پایه و اساس علیه ایران، اعلام کرد که کشورش روابط خود را با ایران قطع کرد.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: ترویکای اروپایی و آمریکا به خوبی از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران آگاهی دارند و ایران به دنبال توافقی است که برای این کشور این امکان را فراهم سازد که از حقوق خود دفاع کند.

وی با تأکید بر اینکه هرچه توافق به تأخیر بیفتد، با نزدیک شدن به فصل زمستان، مشکلات اروپا نیز بیشتر می‌شود، خاطر نشان کرد: بایدن ضعیف است و با مشکلات داخلی و اقتصادی روبروست. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها باید مواضع خود را تغییر دهند.

وی افزود: ایران آماده امضای توافق است، اما اروپایی‌ها به خاطر نیاز به گاز، بیشتر به این توافق نیاز دارند.

بعد از اخراج گروهک تروریستی منافقین از عراق، این گروهک به دستور آمریکا و با هماهنگی دیگر اعضای ناتو به آلبانی مهاجرت کرد تا بتواند از آنجا به جاسوسی و اقدامات خرابکارانه علیه مردم ایران ادامه دهد.

مرندی افزود: ایران از اروپا و آمریکا انتظار دارد که مواضع خود را تغییر دهند، اروپایی هیچ مشکلی برای رسیدن به توافق ندارند، بلکه مشکل بایدن است که ضعیف است.

در پایان این بیانیه تروئیکای اروپایی ضمن مقصر جلوه دادن ایران در عدم پیشبرد روند مذاکرات وین و عدم اشاره به ناکامی دولت بایدن در اتخاذ تصمیمی مناسب مدعی شد: با توجه به شکست ایران در به نتیجه رساندن این توافق روی میز، ما به همراه شرکای بین المللی در مورد بهترین روش برای پرداختن به تشدید تنش های مستمر توسط ایران و نبود همکاری با آژانس در ارتباط با توافق پادمان های ان پی تی این نهاد رایزنی و مشورت می کنیم.

مرندی اظهار کرد: یک مسؤول اروپایی در جریان مذاکرات اذعان کرد که خواسته‌های ایران، به حق است، اما این آمریکایی‌ها هستند که کار [امضای توافق] را به تأخیر می‌اندازند و تعلل می‌کنند.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی