معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به تماشای نمایش آئینی «تنهاتر از مسیح» نشست

«تنهاتر از مسیح» روایتِی جذاب از غربت امام حسین و کاروان کربلا است،  روایتِ مردمانی دنیاپرست و پیمان شکن است، روایتِ پیروزی خون بر شمشیر است. تنهاتر از مسیح روایتِ مظلومیت آنانی‌ست که نام و آئینشان در تاریخ جاری و محو ناشدنی است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84866033/%D9%85%D8%B9%D8%A7%D9%88%D9%86-%D9%BE%D8%A7%D8%B1%D9%84%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AC%D9%85%D9%87%D9%88%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%AA%D9%85%D8%A7%D8%B4%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%85%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D8%A2%D8%A6%DB%8C%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AA%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%AD

معاون رییس جمهور با اشاره به استقبال مخاطبین و مردم عاشق امام حسین و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از نمایش هایی با مضامین دینی، اظهارداشت: استقبال پرشور مردم از این نمایش فاخر بسیار ارزشمند و نشانگر نیاز جامعه به چنین برنامه های هنری است. امروز با توجه به ظرفیت هایی که ایجاد شده می توان با زبان هنر ، بالاترین مفاهیم تاریخی و قرآنی را به مخاطبین انتقال داد لذا چنین نمایش های ارزشمندی حتما باید مورد حمایت قرار گرفته و هر چه بیشتر ارتقا و گسترش یابد.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور به تماشای نمایش آئینی «تنهاتر از مسیح» نشست

«تنهاتر از مسیح» سبکی متفاوت و جدید از تعزیه خوانی با  موضوع وقایع عاشورا و کربلا و تداوم ستم یزیدیان در عصر کنونی در قالب عوامل استکبار همچون داعشی‌هاست که به زیبایی به نمایش درآمده است.

معاون رئیس‌جمهور منظر دوم را فرم و قالب نمایش بیان کرد و افزود: تلفیقی از روضه خوانی و تعزیه با بهره‌گیری از نورپردازی، آهنگ و موسیقی، اشعار و متون احساس برانگیز و نیز پخش  اصوات متناسب با مضمون، اجرا در سه میدان مقابل، چپ و راست بیننده و تغییر سریع صحنه ها و اجرای زنده برنامه و صحنه هایی چون انفجارات، هر بیننده ای را تا پایان نمایش مجذوب خود می کند و در عین حال که حزن و اندوه از مظلومیت حماسه آفرینان کربلا بر تماشاگران غالب می شود، سخن ماندگار حضرت زینب (س) که فرمود: «ما رایت الا جمیلا» عظمت روح، بزرگواری و عزت خاندان و اصحاب امام حسین (ع) بهتر درک می‌شود. 

در مورد ویژگیهای نمایش «تنهاتر از مسیح»، حسینی گفت: از دو زاویه به این رخداد می توان نگریست، اول مضمون عالی نمایش که جلوه هایی از حماسه حسینی را بازنمایی می کند و از تنهایی مسلم بن عقیل در کوفه آغاز و صحنه هایی از روز عاشورا تا شهادت حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، را با هنرمندی به نمایش می گذارد و در نهایت با مسائل روز و رویارویی جبهه حق و باطل پیوند می دهد.

حسینی خاطرنشان ساخت: این سبک از نمایش که با ابتکار و تلاش تحسین برانگیز نیروهای جبهه انقلاب چند سالی است که شکل گرفته و اجرا می‍شود گونه ای بومی است که البته ماحصل تلاش زائدالوصف عناصر متعهد و حمایت نهادهای انقلاب است و با تجربه‌ای که  عزیزان کسب می کنند هر سال بهتر از گذشته اجرا می شود.

 این نمایش  به مدت ۳۰ شب و در دو سانس ۲۰ و ۲۲ در بوستان ولایت تا ۲۶ شهریور ماه اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی، سید محمد حسینی چهارشنبه شب پس از تماشای نمایش «تنهاتر از مسیح» در دیدار صمیمی با تهیه‌کننده و برخی عوامل برپایی این نمایش فاخر و جذاب، ضمن قدردانی از زحمات ارزشمند این مجموعه که حدود ۵۰۰ نفر بازیگر و عوامل دارد، آنان را به ادامه این مسیر و اجرای این نمایش تاثیر گذار در شهرهای مختلف و نیز در کشورهای منطقه تشویق کرد.

«تنهاتر از مسیح» تازه‌ترین اثر سازمان هنری رسانه‌ای اوج است که به همت مؤسسه‌ی هنری رسانه‌ای سیمای ققنوس روی صحنه می‌رود.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی