هدف «رویداد هم‌افزایی» تصمیم سازی، اجرا و نظارت مردمی است

عبودتیان با اشاره به مشارکت حاکمیتی مردم در بحران کرونا، گفت: مردم با رعایت مسائل بهداشتی و کمک‌ های کوچک و پویش‌های رسانه‌ای که داشتند، موفق شدند، اتفاق بزرگی را در کاهش آمار ابتلا به کرونا رقم بزنند. به عبارتی وقتی به نیروهای مردمی که مانند خون در رگ های نظام هستند اتکا کنیم، حرکت و پویایی نظام محقق خواهد شد. اما در صورت عدم مشارکت مردم،  اندامها به خوبی حرکت نخواهد کرد. چرا که فلسفه جمهوری اسلامی تکیه بر مردم است.

مشاور ویژه رییس جمهور با تاکید بر اینکه دولت به شناسایی شرکت های دانش بنیان و موسسات کارآمد برای حل چالش ها تاکید دارد، گفت: در این هم افزایی قرار است شبکه ای از دستیاران ایجاد شود تا بتوانیم حضور مردم را در ساحت تصمیم سازی، اجرا و نظارت شاهد باشیم.

وی تصریح کرد: امام در همان زمان برای دخیل کردن مردم در حاکمیت و امنیت کشور، کمیته انقلاب اسلامی را ایجاد کردند. همچنین در زمانی که ایشان متوجه توسعه بی سوادی از زمان طاغوت  در کشور می شوند، الگوی ساده نهضت سواد آموزی از طریق آموزش افراد باسواد به بیسواد را پایه ریزی کردند.

عبودتیان با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر پرهیز از هرگونه کاغذبازی، گفت: حضرت امام تاکید داشتند که از مساجد و مراکز علمی و دینی برای آموزش مردم استفاده  شود. همچنین ، همه مردم را برای مشارکت در دفاع از کشور دعوت کردند که ثمره آن تشکیل  بسیج و سپاه بود و مراکز بهداشتی و درمانی، آموزشی و مهندسی در همین راستا شکل گرفت.

ادامه دارد…


منبع: https://www.irna.ir/news/84827397/%D9%87%D8%AF%D9%81-%D8%B1%D9%88%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D8%AF-%D9%87%D9%85-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7-%D9%88-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D8%B1%D8%AA-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA

عبودتیان با بیان اینکه دولت سیزدهم از زمانی که روی کار آمد برای حل مشکلات به جا مانده از دوره قبل، بر اصل مشارکت مردمی تاکید داشت، اظهار کرد: از آنجا که مشارکت مردم در اداره کشور کاهش یافته است، رهبر معظم انقلاب امروز آتش به اختیار را اعلام کردند تا آنجا که در حل بحران هایی مانند سیل و زلزله مردم برای حل مشکلات پیش قدم شدند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید احمد عبودتیان روز چهارشنبه در نشست خبری رویداد هم افزایی مدیریت ایران که در محل ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، گفت: نقطه تمایز جمهوری اسلامی با سایر نظامات، حضور مردم است و وقتی در ۱۲ فروردین ماه ۱۳۵۸ مردم به جمهوری اسلامی، رای دادند امام خمینی(ره) در پیامی اعلام کردند این روز امامت امت و روز جمهوری اسلامی است. بدین معنا که  مردم را مسئول حاکمیت در نظر گرفتند.

دستیار ویژه رییس جمهور افزود: این موضوع با نظام‌های دولت‌های دیگر تناقض دارد اما از همان نقطه شروع حکومت اسلامی، امام حکومت را بر عهده مردم می گذارد و امامت امت را در نظر می‌گیرند. البته در سال های قبل جای خالی این نگاه بسیار  احساس می شد.

وی تصریح کرد: ثمره دفاع مقدس و مشارکت مردم، عدم واگذاری حتی یک‌وجب از خاک کشور به دشمن بود. البته در سال های گذشته و در اداره جمهوری اسلامی از این الگو  فاصله گرفته شده است که یکی از دلایل آن جایگزین کردن الگوهای شرقی و غربی است. در حالی که اوج الگوی مردمی، جهاد سازندگی است که مردم در بطن حکمرانی کشور قرار گرفتند و بعدها همان الگوی مردمی را به وزارتخانه تبدیل کردیم.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی