چند نکته در مورد سفر بایدن به منطقه

علاوه بر این خود بایدن در خصوص شرکت در انتخابات برای دوره دوم ریاست‌جمهوری خود، با علامت سوال‌های جدی مواجه است، بنابراین به نظر می‌رسد که به دنبال جلب حمایت لابی اسراییل در درون آمریکا است. علاوه بر این، رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال کمک به تامین و تقویت رژیم صهیونیستی در منطقه است.

اظهارات و موانع مقامات دولت بایدن و عدم تصمیم آن‌ها برای بازگشت به برجام، تا به این لحظه حاکی از این است که واشنگتن سیاست خود را به ویژه در مورد منطقه را در چارچوب منافع رژیم صهیونیستی دنبال می‌کند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84822708/%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%B3%D9%81%D8%B1-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF%D9%86-%D8%A8%D9%87-%D9%85%D9%86%D8%B7%D9%82%D9%87

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا، جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه در اولین سفر خود به خاورمیانه وارد سرزمین‌های اشغالی شد و پس از دیدار با یکدیگر در کنفرانس خبری مشترکی شرکت کردند.

همچنین بیانیه مشترک بایدن و لاپید به صراحت به پایندی آمریکا به منافع و امنیت رژیم صهیونیستی اشاره می‌کند اما تقویت این رژیم جعلی شاید در نگاه اول معطوف به تهدید ایران باشد اما این ماجرا در بلند مدت می‌تواند به ضرر کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی باشد.

بر اساس این گزارش؛ جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در شرایطی به منطقه آمده است که در نظرسنجی آمریکا، محبوبیت آن به شدت کاهش پیدا کرده است و از طرفی قیمت سوخت نیز به واسطه افزایش نرخ انرژی در جهان به شدت بالا رفته و نرخ تورم در آمریکا طی چهل سال گذشته، به بیشترین میزان خود رسیده است.

لاپید در جریان این کنفرانس خبری مدعی شد که اسرائیل همواره باید قوی و امن باشد و ارتشی قدرتمند داشته باشد و تنها راه منع ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی، استفاده از گزینه اعمال زور و تهدید نظامی است!

همچنین جوبایدن بدون اشاره به خروج واشنگتن از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی همراه با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، درباره روند مذاکرات برچیدن تحریم های ضدایرانی مدعی شد: ایالات متحده منتظر پاسخ ایران به پیشنهادات خود برای بازگشت به برجام است، اما این انتظار همیشگی نخواهد بود.

رئیس جمهور آمریکا همچنین بدون توجه به صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران و گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی پیرامون آن، اضافه کرد که «دیپلماسی بهترین راه برای بازداشتن ایران از دستیابی به تسلیحات اتمی است»! ما برای ایران مشخص کردیم که به منظور بازگشت به توافق هسته ای آماده پذیرش چه بوده، و لذا منتظر پاسخ آنها هستیم! البته تا ابد منتظر پاسخ ایران نمی مانیم.

نکته دیگر این است که سفر بایدن به منطقه، در آستانه انتخابات میان کنگره‌ای در آمریکا صورت گرفته و برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از این است که دموکرات‌ها احتمال دارد یکی از مجلسین کنگره را از دست بدهند.

این در حالی است که کارشناسان اقتصادی از احتمال وقوع یک رکورد جدی در اقتصاد آمریکا در حال حاضر خبر می‌دهند لذا مجموع شرایط فوق بایدن را تحت فشار قرار داده است تا برای افزایش تولید انرژی در آمریکا به منطقه از جمله عربستان سفر کند، چراکه قیمت‌های انرژی پس از همه‌گیری کرونا و جنگ بین اوکراین و روسیه سر به فلک کشیده است.

از طرفی جو بایدن در ابتدای ریاست‌جمهوری خود از بحث فشار به عربستان سعودی، در حوزه حقوق‌بشری حرف میزد اما به واسطه مشکلات‌اش امروز با مقامات سعودی دیدار می‌کند. هدف آمریکا این است که با سعودی‌ها قراردادهای جدید تسلیحاتی ببندد تا بتواند وضعیت شرکت‌های تسلیحاتی در آمریکا را بهبود ببخشد.

بایدن پس از سرزمین‌های اشغالی وارد عربستان شد و با با شاه و ولیعهد سعودی هم دیدار کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در نشست خبری در هتل محل اقامت خود در جده گفت: به لطف مشورت با سران سعودی، ما توانستیم حریم هوایی پادشاهی را به روی همه خطوط هوایی باز کنیم.درباره آتش‌بس یمن با مقامات سعودی صحبت کردیم، که با تمدید و تعمیق آتش‌بس در یمن موافقت کردند. درباره کمک سعودی‌ها به پر کردن جای نفت و گاز روسیه از ریاض انتظار گام‌های عملی داریم و باید دو هفته صبر کنیم تا شاهد کاهش قیمت انرژی باشیم.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی