گفت‌وگو مهمترین ابزار بهبود شرایط/دانشگاه از فرهنگ نخبگانی فاصله گرفته است

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه مطالبات و خواسته‌های مردم در اعتراضات اخیر متفاوت از گذشته است، اظهار داشت: پایه اصلی این اعتراضات به اقتصاد برمی‌گردد که باید مورد توجه قرار گیرد.

دهنوی افزود: یکی از خواسته‌های اخیر دشمنان ملت ایران این است که شکاف اجتماعی را بین جامعه پر رنگ کنند و جامعه را به سمت دوقطبی ببرند؛ هر کس که قلبش برای ایران می‌تپد از این مسأله راضی نیست.

نادری: دانشگاه از فرهنگ نخبگانی فاصله گرفته است

نماینده مردم تهران بیان داشت: دشمنان ملت ایران به دنبال آن هستند که دانشگاه را از فضای آموزش و دانشگاهی خارج کرده و به سمت خشونت و عدم گفتگو هدایت کنند که این باعث می‌شود دانشگاه از رسالت اصلی خود فاصله بگیرد.

وی همچنین با اشاره به حضورش در دانشگاه صنعتی شریف گفت: تعدادی از دانشجویان شریف با انتقاد از وضعیت کشور صحبت از مهاجرت می کردند؛ اگر قرار بر تغییر این وضعیت باشد ما و شما باید آن را تغییر دهیم؛ باید کنار هم گفت و گو کرده و برای تعییر وضع تلاش کنیم. خطر مهلک برای وضع فعلی کشور دو قطبی کردن جامعه و افزایش شکاف است.

وی اختلاف نظر در محیط دانشگاه را طبیعی دانست و بیان داشت: باید در فضا منطبق با جایگاه دانشگاه تعامل بین دانشجویان برقرار شود و اگر مواردی از بازداشت و برخورد غیرقانونی با دانشجویان صورت گرفته، ما به عنوان نماینده مجلس موظف به پیگیری آن هستیم.

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه جنبش اخیر پایه اقتصادی نیز دارد، گفت: جنبش اخیر فرهنگی است اما پایه اقتصادی دارد؛ اتفاقاتی که در دهه اخیر در کشور افتاد جامعه را به سمتی برد که یکسری ناآرامی و اعتراضات را رقم زد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، نشست پرسش و پاسخ تشکل‌های دانشجویی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد وقایع اخیر در کشور با حضور احمد نادری و محسن دهنوی نمایندگان مردم تهران در دانشگاه تهران برگزار شد.

احمد نادری دیگر نماینده تهران نیز در این نشست گفت: آن چه اکنون اتفاق افتاده، یک جنبش اجتماعی است پس تا مولفه های این جنبش را نشناسیم، نمی توانیم آن را به درستی تحلیل کنیم و به یک سیاست گذاری برسیم.

وی با بیان اینکه باید به روندهای کلان اعتراضی نگاه کنیم بیان داشت: اولین اعتراضات به سال های ۷۸ بر می گردد که البته قبل از آن شورش هایی وجود داشت. سپس اعتراضات در سال‌های ۸۸، ۹۶ و ۹۸ رخ داد و بعد از آن هم یکسری مباحث منطقه ای همچون آب را داشتیم؛ اعتراضات ۷۸ و ۸۸ سیاسی، ۹۶ و ۹۸ اقتصادی و اکنون دارای جنس فرهنگی است. پس جنس اعتراضات فرق کرده و اکنون با شعارهایی چون زن، زندگی آزادی، مباحثی چون مخالفت با حجاب مطرح می شود.

دهنوی گفت: پلیس در اتفاقات اخیر از اسلحه جنگی استفاده نکرد و آنها سعی کردند با کمترین برخورد اتفاقات اخیر را مدیریت کند و به همین دلیل بیش از ۳۰ شهید مدافع امنیت در حوادث اخیر تقدیم کشور شد.

دهنوی گفت: ۲۰ سال در دانشگاه و فعالیت دانشجویی حضور داشتم؛ هیچ گاه وضعیت این گونه نبود که امکان گفت‌و گو و تبادل نظر کم شود. شاید در بیرون از دانشگاه فضا تند بود اما همیشه فضای گفت ‌گو در دانشگاه حتی با وجود درگیری در حد دانشجویی وجود داشت.

دهنوی اعتراض را حق قانونی دانشجویان دانست و گفت: شعارهایی که در دانشگاه مطرح شد، در شان این فضا نبود باید دانشجویان حرمت دانشگاه را نگه دارند و فضای اعتراض را در چارچوب قانون و بدون استفاده از کلمات رکیک مدیریت کنند.

تکمیل می‌شود…


منبع: https://www.irna.ir/news/84939858/%DA%AF%D9%81%D8%AA-%D9%88%DA%AF%D9%88-%D9%85%D9%87%D9%85%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%A8%D9%88%D8%AF-%D8%B4%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B7-%D8%AF%D8%A7%D9%86%D8%B4%DA%AF%D8%A7%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF-%D9%86%D8%AE%D8%A8%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D9%81%D8%A7%D8%B5%D9%84%D9%87

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت‌وگو و تبادل نظر را مهمترین ابزار برای برون رفت از وضعیت فعلی دانست و گفت: دانشگاه محل تبادل نظر و تعامل است و خشونت فضای نامطلوبی را برای این حوزه ایجاد می‌کند.

دهنوی در ابتدای این نشست با اشاره به وضعیت اخیر دانشگاه‌ها گفت: اتفاقات تلخ اخیر دانشگاه باعث شد که تبادل نظر در این فضا سخت شود، اما بانی ترمیم این فضا خود دانشجویان هستند که باید به آن توجه کنند.

نادری با طرح این سوال که آیا باید دانشگاه از فرهنگ نخبگانی فاصله گرفته و با فرهنگ توده حرکت کند، گفت: متاسفانه دانشگاه به خود سویه فرهنگ توده‌ای به گرفته و از فرهنگ نخبگانی فاصله گرفته است که زنگ خطری برای جامعه دانشگاهی است و باید با گفت و گو نقاط ضعف را بررسی کرده و به فضای نخبگانی برگردیم که محمل آن دانشگاه است.

وی گفت‌وگو و تبادل نظر را مهمترین ابزار برای برون رفت از وضعیت فعلی دانست و گفت: دانشگاه محل تبادل نظر و تعامل است خشونت فضای نامطلوبی را برای این حوزه ایجاد می‌کند.

نماینده مردم تهران با اشاره به شهدای مدافع امنیت گفت: در وقایع اخیر پلیس مظلوم واقع شد در حالی که در موضوع حجاب و عفاف چندین نهاد متولی هستند.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی