امضای تفاهم‌نامه همکاری نداجا با سازمان پدافند غیرعامل

امیر ایرانی تأکید کرد: امروز دشمن با استفاده از همه ظرفیت‌های خود وارد صحنه شده است، قطعاً ما هم باید از همه ظرفیت‌های خود حداکثر استفاده را انجام دهیم. در این میان، هیچ کس نمی‌تواند ظرفیت پدافند غیرعامل را نادیده بگیرد و به آن بی‌توجهی کند.

اهمیت ویژه پدافند غیرعامل در زیر دریا

امیر ایرانی ارتش گفت: این یکی از تجربیاتی است که در هشت سال دفاع مقدس عزیزان همرزم و پیشکسوت ما توانستند در دریا با نگاه به حوزه پدافند غیرعامل به منصه ظهور برسانند و توانستند با استفاده از این ظرفیت، یک ظرفیت بزرگتری را به میدان بیاورند. اهمیت پدافند غیرعامل اینجا اهمیت خود را به طور کامل نشان می‌دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش افزود: امیر دریادار معنوی فرمانده وقت ناوشکن سبلان با شماره ۷۳ در دفاع مقدس توانست پس از مورد اصابت قرار گرفتن توسط دشمن با استفاده از دانش پدافند غیرعامل آن را نجات داده و به سلامت به ساحل برساند تا پس از آن، وارد مراحل بازسازی خود شود. ناوشکن سبلان امروز به عنوان خار چشم دشمنان در دریاها حضور پیدا می‌کند و در اقیانوس آرام پرچم نظام مقدس ما را به اهتزار در می‌آورد.

وی افزود: امیدواریم در حوزه دریا نیز گام‌های بزرگتری را برداریم و با نگاه ویژه‌ای که به سمت سواحل مکران اتفاق خواهد افتاد، این سواحل بتواند به عنوان دروازه ورودی اقتصادی نظام جمهوری اسلامی ایران، نقش خود را در کمال امنیت ایفا کند.

وی ادامه داد: ما در دریا، در حوزه پدافند غیرعامل قادر به رعایت همه اصول پدافند غیرعامل نیستیم، به همین دلیل، به سوی زیردریایی‌ها حرکت کرده‌اند و کشورها با پدافند غیرعامل در حوزه دریا به زیر دریا توجه ویژه‌ای داشتند که امروز ما نیز این توجه را داریم، اما نمی‌شود از سطح دریا غافل ماند. این را هم فرمانده معظم کل قوا در یک فرمان با عنوان «مصونیت‌سازی برای یگان‌های شناور» ابلاغ کردند و ما هم به طور جدی آن را پیگیری می‌کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه این مشکل فقط برای ما نیست، بلکه سایر کشورها نیز با چنین مشکلی مواجه هستند، تصریح کرد: علت این است که در دل اقیانوس، کوه یا جزیره‌ای وجود ندارد تا او بتواند خود را پشت آن پنهان کند و باید رو در رو بایستد. اما، می‌توانند از ظرفیت پدافند غیرعامل که امروز دانش‌بنیان‌ها در حال کار بر روی آن هستند، استفاده کنند، این ظرفیت در سواحل ما بتواند استفاده شود.

به گزارش خبرنگار حوزه دفاعی و امنیتی ایرنا، امیر دریادار «شهرام ایرانی» در همایش پدافند غیرعامل، ضمن اعلام خبر فوق، اظهار داشت: جایگاه پدافند غیرعامل برای همه مشخص و جا افتاده است. اما، مانند دریا در مجموعه دولتی ما هنوز متناسب با سطح لازم به آن پرداخته نشده است. شاید علت این بوده که عمده ما نظامی‌ها در صحنه قرار گرفتیم و با درک از آن، بیشتر به آن نگاه کردیم.

وی ادامه داد: در طول چهار دهه گذشته، فرمانده معظم کل قوا تأکید ویژه‌ای به سواحل مکران داشتند و امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم در این حوزه هم فعالیت‌های خوبی را پیش ببریم. حتماً نقش پدافند غیرعامل می‌تواند اثرگذاری خود را در این منطقه داشته باشد.

امروز دشمن با همه ظرفیت‌های خود وارد صحنه شده است

از طریق سواحل اقیانوسی می‌توانیم با دنیا مرتبط شویم

امیر ایرانی ضمن تأکید بر جایگاه و اهمیت سواحل مکران تأکید کرد: این منطقه، مسیر کاملاً مستقیم و یک مزیت دسترسی برای نظام و کشور ما به همه جهان است. کشوری مانند روسیه با این ابعاد و اندازه برای ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر ساحل بالاجبار وارد چنین درگیری شده و می‌تواند پس از این درگیری‌ها بخشی از دریای سیاه را در اختیار بگیرد.

وی افزود: توانستیم با سازمان پدافند غیرعامل یک تفاهم‌نامه در حوزه پدافند غیرعامل منعقد کنیم تا این موضوع در نیروی دریایی جریان پیدا کند. امیدوارم دو حوزه دریا و پدافند غیرعامل که در کشور مغفول مانده به جایگاه واقعی خود برسد و دغدغه فرمانده کل قوا در این حوزه از بین برود. این کار به دست همه شما متخصصان عزیز قابل انجام است و به همت شما در این حوزه نیز مانند سایر حوزه‌ها که امروز پرچمدار هستیم به سرعت در حوزه پدافند غیرعامل نیز به آن دست پیدا کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در پایان خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله که بتوانیم این وظیفه‌ای که بر عهده ما قرار گرفته در قالب جهاد تبیین به خوبی به بدنه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری کشور منتقل کنیم و شاهد باشیم که در این حوزه گام‌های مؤثرتری برداشته شود.


منبع: https://www.irna.ir/news/84931703/%D8%A7%D9%85%D8%B6%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%87%D9%85-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%AC%D8%A7-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%BE%D8%AF%D8%A7%D9%81%D9%86%D8%AF-%D8%BA%DB%8C%D8%B1%D8%B9%D8%A7%D9%85%D9%84

وی افزود: دریای سیاه از طریق دو یا سه تنگه به اقیانوس وصل می‌شود، اما، ما بدون هیچ واسطه‌ای از این سواحل مستقیماً به اقیانوس‌ها متصل هستیم و با کمال آزادی و اقتدار می‌توانیم عبور و مرور داشته باشیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه ما حدوداً ۸۰۰ کیلومتر ساحل در محیط اقیانوسی داریم و از این طریق می‌توانیم به طور مستقیم به دنیا مرتبط شویم، خاطرنشان کرد: این یک مزیت دسترسی است در طول سالیان همواره دشمن سعی کرده آن منطقه را به عنوان یک منطقه سوخته به ما نشان بدهد، لذا، هیچگاه نگاهی به آن سمت نبوده است.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی