تاکید ایران بر افزایش همکاری‌های اقتصادی و تجاری با کاراکاس

آشتیانی ادامه داد: ایران با ابراز خرسندی از میزبانی این رویداد بزرگ اقتصادی، آن را فرصتی برای گسترش روابط راهبردی دو کشور و همچنین گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری در زمینه‌های مختلف میان بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور می‌داند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا در پایان خاطرنشان کرد: ما معتقدیم هماهنگی و هم‌افزایی بیشتر میان بخش‌های مختلف دو کشور باعث رفع موانع موجود و یافتن راهکارهایی مبتنی بر تعمیق روابط خواهد شد و اطمینان داریم با همت و اراده و گسترش همکاری‌ها این کمیسیون به جایگاه ویژه و اثرگذار در مناسبات دو کشور تبدیل خواهد شد.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا افزود: جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا به‌عنوان دو کشور مستقل و دارای مواضع نزدیک و مشترک در خصوص بسیاری از مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی نظیر استقلال‌طلبی، حق تعیین سرنوشت، چندجانبه‌گرایی و لزوم مقابله با تحریم‌های ظالمانه و همچنین توسعه و تعمیق و گسترش بیش از پیش همکاری‌های دوجانبه در تمامی ابعاد علمی، اقتصادی، صنعتی، کشاورزی، انرژی و فرهنگی همکاری‌های لازم را دارند.

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا تصریح کرد: نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی دو کشور تلاش دارد که با هم‌افزایی، همپوشانی و ایجاد تسریع در توسعه هرچه بیشتر، روند مناسبات تجاری میان دو کشور در بستر دیپلماسی اقتصادی، مزیت‌های راهبردی و تعاملات طرفین را به‌ویژه در مقابله با تحریم‌های ظالمانه افزایش دهد.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا آشتیانی» روز یکشنبه مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ونزوئلا در هتل استقلال،  با اشاره به اهمیت برگزاری این نشست گفت: مناسبات و روابط کلان ایران و ونزوئلا در چارچوب نقشه راه توسعه ۲۰ ساله دو کشور تحت راهبری رؤسای جمهوری دو کشور در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است.

وی یادآور شد: برگزاری نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم، فناوری و صنعت، در سال ۲۰۲۲ در شهر کاراکاس، امضای تفاهم‌نامه‌های فناورانه متعدد میان طرفین و مبادلات تجاری و اقتصادی فی‌مابین از مهمترین اقدامات به عمل آماده ظرف یک سال گذشته بوده است.

مراسم افتتاحیه نهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ونزوئلا امروز در تالار دریای نور هتل استقلال برگزار شد.

آشتیانی با اشاره به اهداف و اولویت‌های این کمیسیون خاطرنشان کرد: در دور جدید همکاری‌های طرفین به فعلیت رساندن ظرفیت‌های موجود، تعریف حوزه‌های جدید همکاری، به‌کارگیری ظرفیت شرکت‌های خصوصی و دانش‌بنیان در کنار شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی و همچنین حضور شرکت‌های موفق ایرانی در ونزوئلا در چارچوب کمک به ایجاد و توسعه زیرساخت صنعتی، علمی و فناورانه کشور دوست و برادر ونزوئلا و همچنین تلاش و همکاری مشترک برای حضور در بازار منطقه آمریکای لاتین از اهداف این کمیسیون مشترک خواهد بود.

«محمدرضا آشتیانی» رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ونزوئلا؛ «مهدی صفری» معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه و «رامون بلاسکز» وزیر حمل و نقل کشور ونزوئلا و وزیر کشاورزی ونزوئلا و دیگر مقامات عالی‌رتبه جمهوری ونزوئلا حضور داشتند، درباره گسترش ارتباطات و مناسبات تجاری و اقتصادی دو کشور گفت‌وگو و تبادل نظر شد.


منبع: https://www.irna.ir/news/84941113/%D8%AA%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%D9%81%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%87%D9%85%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%88-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B3

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی