توسعه روابط مصلحت اقتصادی ایران و روسیه است/ از موقعیت ممتاز جغرافیایی ایران استفاده کنید

گفتنی است در ابتدای این نشست کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه توضیحاتی در خصوص وضعیت مبادلات تجاری دو کشور ارائه داد و سپس مدیران ۱۵ شرکت عالی رتبه روسیه فعالیت‌های خود را در زمینه توسعه نفت و گاز، انرژی، فروش محصولات کشاورزی، تامین قطار، ترانزیت، توسعه بنادر و کشتیرانی در خزر و گسترش خدمات فنی مهندسی تشریح کرده و پیشنهاداتی برای رفع موانع پیش روی ارائه داد.

معاون اول رئیس جمهور برخی مسائل اداری و سازوکارهای حقوقی را مانعی برای سرعت بخشی به کارها در هر دو کشور خواند و تأکید کرد: برای توسعه روابط باید فراتر از اقدامات روزمره عمل کرد و این امر مهم بدون کار شبانه روزی و برنامه عملیاتی دقیق محقق نمی‌شود.

وی با اشاره به موقعیت جغرافیایی ممتاز ایران خطاب به مدیران شرکت های عالی‌رتبه روسی خاطر نشان ساخت: موقعیت جغرافیایی ایران به شکلی است که جدای از مرزهای خویش، می‌تواند شرکای تجاری را به کشورهای مختلف دیگر نیز متصل سازد و یک شاهراه اقتصادی بین منطقه‌ای بسازد.

گفتنی است دومین مجمع اقتصادی کشورهای پیرامون خزر در مسکو پایتخت کشور روسیه در حال برگزاری است و معاون اول رئیس جمهور ایران به همراه نخست وزیران چهار کشور ساحلی دیگر در آن حضور دارند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84905196/%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B9%D9%87-%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%A8%D8%B7-%D9%85%D8%B5%D9%84%D8%AD%D8%AA-%D8%A7%D9%82%D8%AA%D8%B5%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%88%D8%B3%DB%8C%D9%87-%D8%A7%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D9%88%D9%82%D8%B9%DB%8C%D8%AA-%D9%85%D9%85%D8%AA%D8%A7%D8%B2

مخبر برنامه‌ریزی برای تولیدات مشترک را یکی از زمینه‌های مهم برای توسعه روابط اقتصادی برشمرد و از مدیران شرکت‌های عالی‌رتبه روسی خواست تا با سفر به ایران و بررسی شرایط از نزدیک، توافقات فعلی را هر چه زودتر عملیاتی کنند.

در پایان این نشست مقرر شد در محورهای مورد بحث و با توجه به پیشنهادات ارائه شده، جلساتی جداگانه بین هیأت ایرانی با مسئولان متناظر در کشور روسیه هماهنگ شود تا کارشناسان دو طرف هر چه سریع تر برای رفع موانع و نهایی سازی پیشنهادات به جمع بندی عملیاتی و اجرایی برسند.

در این جلسه که وزاری نفت، اقتصاد، جهاد کشاورزی، قائم مقام بانک مرکزی و معاونین وزرای خارجه، صمت و راه و شهرسازی هم حضور داشتند و تا پاسی از شب به طول انجامید، معاون اول رئیس جمهور، عزم جدی دولت سیزدهم برای توسعه روابط با شرکت‌ها و فعالان اقتصادی روسی را مورد تاکید قرار داد و گفت: فارغ از مسئله تحریم‌ها، مصلحت اقتصادی دو کشور حکم می‌کند که در اسرع وقت و در بالاترین سطوح روابط اقتصادی تسهیل و گسترش یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت ایرنا، محمد مخبر عصر دیروز (چهارشنبه) در بدو ورود به شهر مسکو جهت شرکت در دومین مجمع اقتصادی خزر، با مدیران ۱۵ شرکت عالی رتبه روسی در حوزه‌های مختلف انرژی، نفت و گاز، کشتیرانی و محصولات کشاورزی که دستیار ویژه رئیس جمهور روسیه نیز حضور داشت، جلسه‌ای برگزار و ضمن استماع گزارش فعالیت ها و مراودات آنها با بخش‌های خصوصی و دولتی در ایران، موانع رفع چالش‌های پیش رو و گسترش سطح تعاملات را بررسی کرد.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی