دولت با آینده نگری و اتخاذ تصمیمات عملیاتی در مسیر رفع مشکلات مردم است

معاون رئیس جمهور با اشاره به آثار و برکات سفرهای استانی گفت: در جریان این سفرها فعالان، مدیران، نخبگان و صاحب نظران واساتید استان‌های مختلف در جلساتی با حضور رئیس جمهور راهکار برون رفت از مشکلات را مطرح می‌کنند و بی تردید با تضارب آرا و اندیشه می‌توان اشکالات را برطرف کرد و در این سفرها از نیازمندی‌های مردم مناطق گوناگون، برداشت‌های واقعی و ملموسی انجام می‌شود.

حسینی با اشاره به مشکلاتی که دولت با آن مواجه بود، ‌ گفت: در بخش‌های مختلف از جمله سلامت، معیشت، پرداخت حقوق، رابطه با کشورها، محیط زیست، تعطیلی اغلب مراکز تولیدی با مشکلات جدی مواجه بودیم ولی دولت با انگیزه و امید کار را شروع کرد و خداوند نیز عنایت کرد که خیلی از موارد حل شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در این برنامه زنده تلویزیونی درباره مهمترین دستاورد دولت در یکسال گذشته خاطرنشان کرد: مساله اول سلامت و صیانت از جان مردم است واقعا شرایط خوبی در این زمینه وجود نداشت و در کنار نبود تخت بیمارستانی و گرفتاری‌های مردم در این بخش، عدم مقابله موثر با بیماری کرونا، روی کسب و کار و مشاغل مردم از گردشگری تا مشاغل جزء اثر منفی گذاشته بود و در چنین شرایطی برخی استدلال می‌کردند که بخاطر تحریم‌ها و نپذیرفتن FATF نمی توان واکسن وارد کرد و در فضای مجازی نیز یک عده از سلبریتی‌ها و اقشار مختلف داد و فریاد می‌زدند که چرا واکسن وارد نمی‌کنید، در مقابل غربی‌ها کوتاه بیایید تا جان مردم حفظ شود و از این حرفها با انحاء مختلف بیان می‌شد.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: دولت سابق در روزهای آخر، مواردی را تصویب و لوایحی مثل رتبه بندی معلمان را ارایه کرده بود اما علی رغم اینکه بار مالی سنگینی داشت دولت جدید همه این موارد را تایید و اجرایی کرد و در کنار آن از سال گذشته هر ماه، ۱۲ هزار میلیارد تومان تسویه حساب بدهی‌های گذشته را انجام داده است و در چهار سال آینده این پرداخت‌ها باید ادامه داشته باشد البته شخص رئیس‌جمهور قصد ندارند به بازگویی اینگونه مشکلات بپردازند و با عزم راسخ بدنبال اجرای امور هستند تا مردم آثار آنرا مشاهده کنند اما بالاخره باید مقایسه ای داشته باشیم تا تبیین شود که شرایط کشور عادی نبوده و ضمن اینکه بانیان وضع موجود نتوانند کم کاری خود را کتمان کرده و بعدها طلبکاری داشته باشند.

حسینی گفت: اگر فقط در تهران بنشینیم و به گزارش‌ها بسنده کنیم چه بسا مسئولان ارشد اطلاعات کافی از تغییر وضعیت مناطق مختلف نسبت به گذشته نداشته‌ باشند امروز خشکسالی در کنار معطل ماندن بسیاری از پروژه‌ های عمرانی، باعث شده که مردم با مشکلات جدیدی مواجه باشند و بسیاری از طرح‌ها فرسوده شده است لذا نیاز هست که با بررسی میدانی و اطلاع دقیق از واقعیت‌ها نسبت به رفع مشکلات تصمیم گیری و اقدام کرد.

معاون رئیس جمهور گفت: دشمن به دنبال منزوی کردن ایران بود اما اقدامات دولت در برقراری ارتباط با سازمان شانگهای، اکو و اتحادیه اوراسیا و تقویت بخش ترانزیت و تقویت روابط با کشورهای همسایه، کمک کرده تا گشایش هایی انجام شود و تولیدات و محصولات کشورمان به سایر کشورها صادر شود.  

حسینی با اشاره به بهبود روابط با کشورهای همسایه گفت: تقویت ارتباط با همسایگان از برنامه‌های اصلی دولت است، به عنوان مثال یکی از این موارد توسعه روابط با تاجیکستان است که مشترکات فرهنگی فراوانی با هم داریم اما بخاطر کم توجهی‌ها، موضع مثبتی نسبت به ایران نداشتند و حتی با عضویت ایران در سازمان شانگهای مخالفت می کردند ولی با سفر آیت الله رئیسی روابط گرم و صمیمی شد و با سایر کشورها نیز شاهد همین وضعیت هستیم.

حسینی بر تداوم روحیه جهادی برای رفع مشکلات تاکید کرد و گفت: اینکه رئیس‌جمهور یا اعضای دولت به تنهایی بار سنگینی را بر دوش بکشند، خیلی دشوار است و باید یک نوع همگرایی و انسجام در کل کشور و قوای سه گانه ایجاد شود و همه باید احساس مسئولیت کرده و با روحیه جهادی و انقلابی برای رفع مشکلات و بهبود شرایط همکاری کننند.


منبع: https://www.irna.ir/news/84865313/%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D9%86%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D8%A7%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%B0-%D8%AA%D8%B5%D9%85%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%AA-%D8%B9%D9%85%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%D9%85%D8%B4%DA%A9%D9%84%D8%A7%D8%AA

حسینی با اشاره به اینکه دولت سیزدهم در شرایط سخت و دشوار دولت را تحویل گرفت، خاطرنشان کرد: بدهی فراوان، تورم بالا و رکود سنگینی بر بخش‌های مختلف اقتصادی حاکم بود و حتی برای پرداخت حقوق کارکنان منابع کافی وجود نداشت. بسیاری از پروژه‌های عمرانی سالها معطل مانده بود، اغلب مراکز تولیدی تعطیل شده بود و امروز نمایندگان با مشاهده دولت مردمی، پرتحرک و بانشاط، انتظار دارند دولت همه کم کاری‌ها و کمبودهای انباشته شده را بلافاصله برطرف کند اگر چه با انگیزه جهادی رفع این مشکلات با رعایت اولویت‌ها ناممکن نیست، از این رو سوال و تذکر نمایندگان عزیز که دغدغه رفع مشکلات مردم را دارند، بیشتر از این باب است، یعنی تسریع در خدمتگزاری، اختصاص بودجه و رفع مشکلات انباشته حوزه انتخابیه.

وی گفت: اگرچه وقتی دولت سیزدهم نیز کار خود را شروع کرد، کرونا شدیدتر هم شده بود و هر روز بیش از ۷۰۰ نفر جان خود را از دست می‌دادند اما با این وجود سعی کردیم ارتباط نزدیک و مفیدی بین دو قوه ایجاد شود و در این راستا جلسات مجمع نمایندگان با رئیس جمهور را برنامه ریزی و شروع کردیم و قبل از اینکه یک سال تمام شود همه نمایندگان موفق شدند با رئیس جمهور دیدار و دیدگاه ها و مطالبات خود را بیان کنند و برای سال دوم نیز تدام این دیدارها با شکل جدید و در قالب دیدار اعضای کمیسیون و فراکسیون ها و حتی ملاقات های انفرادی طراحی شده است.

حسینی گفت: دولت نشان داده که اگر اراده و جدیت باشد می‌توان کارهای  بزرگی انجام داد. آزادسازی سواحل و حریم رودخانه‌ها، همیشه در دوره‌های قبل  مطرح می‌شد و بعضا دستگاه‌ها و نهادهای دولتی مانع اجرای آن می شدند اما وقتی اراده جدی اعمال شد کار بخوبی به سرانجام رسید.

معاون پارلمانی رئیس جمهور مقایسه آمار دیدار نمایندگان با رئیس جمهور در دوره گذشته با دوره جدید را برای نشان دادن اهتمام دولت‌ها به این موضوع حائز اهمیت دانست و گفت: دولت قبل در هشت سال فقط با ۲۱ مجمع نمایندگان دیدار داشت این در حالی است که آیت الله رئیسی فقط در یکسال با همه ۳۱ مجمع نمایندگان دیدار داشته است و در کنار آن معاون اول و معاون اجرایی رئیس جمهور نیز دیدارهای جداگانه متعددی با مجامع نمایندگان داشته اند ضمن اینکه در جریان سفرهای استانی از حضور و نظرات نمایندگان شهرستان های مختلف استفاده می‌شود.  

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امروز دولت خود را مقید می‌داند که در چارچوب ضوابط حرکت کند و اگر مجلس مصوبه‌ای دارد، دولت در مقابل آن ایستادگی نمی‌کند و سعی کرده است در مواردی که خلاء قانونی وجود دارد لایحه ارایه دهد و در همین مدت ۴۰ لایحه جدید داشته است و از ۱۴۰ لایحه ای که از گذشته بوده است ۱۱۳ مورد را با وجود اینکه بار مالی سنگینی داشت، تایید کرد.

حسینی با بیان اینکه در یکسال گذشته علی رغم تاکید بر حفظ استقلال دو قوه، تعامل بسیار خوبی بین دولت و مجلس برقرار بوده است، گفت: متاسفانه در دوره گذشته شادابی، سرزندگی، فعالیت و پویایی کمتری بین دو قوه مشاهده می‌شد به ویژه در دو سال آخر، کرونا هم مزید بر علت شده و ارتباط دولت و مجلس خیلی محدودتر شده بود و حتی رئیس جمهور وقت حاضر نمی‌شد برای تقدیم بودجه از اتاق خود در سعد آباد خارج شده و در مجلس حاضر شود با توجه به چنین شرایطی، در یکسال گذشته تلاش کردیم دسترسی نمایندگان به وزرا و رئیس جمهور بیش از گذشته باشد.

وی با اشاره به موضوع مردمی شدن یارانه‌ها گفت: در این حوزه مشکلاتی برای مردم در کوتاه مدت ایجاد شد و دولت تلاش کرده در بخش تنظیم بازار اقدامات موثری انجام دهد و همزمان مبلغ یارانه‌ها و حقوق کارگران و بازنشستگان و معلمان را افزایش داده است تا شرایط نسبتا بهتری داشته باشند ولی دولت نمی‌تواند همه منابع خودش را صرف هزینه‌های روزمره کند و اقدامات عمرانی و فعال کردن مراکز تولیدی و صنعتی را در دستور کار خود قرار داده است و اینها می‌تواند تاثیرات مثبتی در ایجاد فرصت‌های شغلی و رونق اقتصادی داشته باشد. برای اینکه صادرات بیشتری داشته باشیم باید سرمایه گذاری‌های گسترده و متنوعی در بخش های مختلف داشته باشیم و دولت خود را مصمم می داند در این راستا حرکت کند.

به گزارش ایرنا، سید محمد حسینی در گفت‌وگوی تلویزیونی با گرامیداشت یاد شهیدان والا مقام شهید رجایی و باهنر و شهدای دولت گفت: همه ما مدیون خون این عزیزان هستیم و این دو شهید بزرگوار الگو و اسوه همه کارگزاران نظام اسلامی در اخلاص، فداکاری، خدمت به مردم، دفاع از کشور و در حفظ ارزش‌های اسلامی هستند و این مسیر تداوم خواهد داشت.

حسینی گفت: دور دوم سفرهای استانی با تاکید بر اینکه مصوبات دور اول اجرا و به حدی قابل قبولی برسد، آغاز خواهد شد و از فعالان سیاسی و نمایندگان برای چگونگی برگزاری آن نظرخواهی انجام می شود.  

حسینی با اشاره به ضرورت تعامل و همکاری قوای سه گانه اظهارداشت: ساختار نظام جمهوری اسلامی به گونه ای نیست که دولت و یا مجلس اختیارات مطلق داشته باشند لذا باید با تعامل و همکاری امور را پیش ببرند و نکته ای که رهبر فرزانه انقلاب آنرا گوشزد کردند این بود که دخالت در اجرا نباشد و دولت نیز بر آن تاکید دارد ضمن اینکه این مسئله در درجه اول به نفع نماینده است.

معاون رئیس جمهور گفت: به رغم همه این شرایط، نمایندگان با درک توانمندی‌ها و ظرفیت‌های دولت و انبوه مشکلات تلنبار شده، ‌ همراهی خوبی با دولت دارند و در این مدت فقط یک استیضاح اعلام وصول شده است  که آن هم پس گرفته شد در حالی که در دولت قبل در همان سال اول، چهار مورد استیضاح انجام شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به ماموریت‌ها و وظایف معاونت امور مجلس ریاست جمهوری گفت: این معاونت جایگاه خاصی در مسیر تعامل دو قوه دارد و  پیوند بین دولت و مجلس از این طریق انجام می‌شود البته هر وزارتخانه هم معاون امور مجلس دارد ولی انتظاراتی که از معاون رئیس جمهور در تحکیم روابط دو قوه وجود دارد بیش از دیگران است.

حسینی گفت: آیت الله رئیسی بلافاصله بعد از انتخابات، تماس‌هایی با روسای جمهور برخی کشورها برقرار کردند و از محل  اموال بلوکه شده حدود ۱۵۰ میلیون دز واکسن وارد شد و شرایط تا حدود زیادی تغییر کرد و مقرر شد از واکسن تولید داخل حمایت جدی انجام شود لذا موفقیتی که در بحث سلامت داشتیم در کنار بیمه گسترده و تسهیلاتی که در این حوزه انجام شد حائز اهمیت است.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: مجلس وظیفه نظارتی خود را اعمال می‌کند و دولت نیز آنرا مفید می‌داند ضمن اینکه از نظرات مشورتی نمایندگان در بخش‌های مختلف از جمله انتصابات استقبال می‌کند اما اینکه نماینده ای بر اجرا و اعمال نظر مشورتی خود اصرار داشته باشد اساسا به نفع خود نماینده نیست و شان نظارتی نماینده را تضعیف می‌کند.

معاون رئیس جمهور افزود: معیشت و تلاش برای حمایت از اقشار ضعیف و کم برخوردار از دیگر اقدامات برجسته دولت در این مدت بوده است. سیاست خارجی فعال و اتخاذ دیپلماسی اقتصادی و سیاست منطقه‌ای و همسایه گی نیز نتیجه بخش بوده و حجم روابط کشورمان تا حدود زیادی ارتقاء یافته است و صادرات نفتی و غیر نفتی افزایش داشته است متاسفانه یک رکود و رخوتی در بازارچه‌های مرزی ایجاد شده بود و طبیعی است اگر مرزنشین، منبع درآمدی داشته باشد قطعا به کوله بری روی نمی آورد لذا دولت اهتمام ویژه ای برای بازگشایی این بازارچه‌ها دارد.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی