وزیر کشور: فاز نخست طرح آبرسانی به همدان تا ۲ هفته دیگر بهره‌برداری می‌شود

اقدامات صورت گرفته در طول چهار ماه گذشته بسیار ارزشمند است و پیشرفت فیزیکی این پروژه، با گذشته قابل قیاس نیست.این طرح دارای سه ایستگاه پمپاژ به ارتفاع ۵۷۶ متر است که ایستگاه شماره یک و ۲ هر کدام ۲۲۰ متر و ایستگاه شماره سه ۱۳۶ متر طول پمپاژ دارد.

وی ادامه داد: به منظور بهره برداری به موقع، تامین تجهیزات و وسایل مورد نیاز تکمیل خط انتقال آبرسانی از سد (تالوار) به همدان بسیار مهم است‌.

وزیر کشور تاکید کرد: برای کاهش مشکلات مردم شهر، پیشنهاد شد تعداد چاه‌ها افزایش یابد، تعداد آب‌های بسته بندی قابل قبول باشد و اگر نیاز است تعداد تانکرهای آبرسانی بیشتر شود.

عملیات اجرایی این طرح از سال ۱۳۸۶ آغاز شده ولی در سال‌های گذشته به کندی پیش می‌رفت و به نوعی متوقف شده بود که از سال گذشته و با روی کار آمدن دولت سیزدهم موضوع تامین آب آشامیدنی شهر همدان با پیگیری شبانه روزی استاندار همدان در اولویت کاری وزارت نیرو قرار گرفت و با پیگیری های ویژه و تزریق اعتبارات مناسب، این پروژه از حالت توقف کامل خارج و وارد پیشرفت در اجرای کار شد و فعالیت کارگاه‌ها از سر گرفته شد و مرحله اول آن برای آبرسانی به شهر همدان رو به اتمام است.

وی با بیان اینکه کشت دوم محصولات کشاورزی در استان همدان ممنوع است، تصریح کرد: چاه های غیرمجاز در مناطق نزدیک خط آبرسانی، شناسایی و از ظرفیت آن‌ها برای تامین آب همدان استفاده شود.

وحیدی با اشاره به اینکه شهر همدان با بحران آب مواجه است، تصریح کرد: اضافه شدن چاه‌های کشاورزی، حفر چند حلقه چاه در منطقه آق‌حصار و شناسایی عرصه‌های مختلف برای حفر چاه جدید، اقدامات خوبی برای گذر از این بحران است.

وی گفت: با مدیریت جهادی در استان مشکلات برطرف و پایداری شبکه آبرسانی برقرار می‌شود.

وحیدی با تاکید بر اینکه خسارت احتمالی باغداران گردو را برعهده می گیریم، اظهار داشت: آب‌های بالا دست سد اکباتان ۲۵۰ لیتر در ثانیه آب تامین و کمک مناسبی در کاهش مشکلات دارد.

وی با اشاره به اینکه باغداران روستاهای بالادست سد اکباتان باید قانع شوند و منابع آبی را در اختیار شبکه آب آشامیدنی قرار دهند، تاکید کرد: تامین آب آشامیدنی یک الزام است و ما نمی‌توانیم نسبت به تامین آب آشامیدنی کوتاهی کنیم.

وی اظهار داشت: کارهای انجام شده برای تکمیل خط انتقال آبرسانی به همدان در طول سه ماه گذشته بسیار ارزشمند است و جای قدردانی دارد.

طرح آبرسانی به همدان با خط انتقال به طول ۱۴۰ کیلومتر از مصوبات سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال ۱۳۸۳ به استان همدان است که با اجرای این طرح تامین آب بلند مدت شهر همدان و شهرها و روستاهای مسیر در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: کارهای به خوبی و سرعت در حال پیشرفت است؛ با توجه به سختی زمین و مسیر لوله گذاری، کار به صورت جهادی و شبانه روزی در حال انجام است.

طرح آبرسانی به شهر همدان یکی از اقدامات موثر و پایدار برای رفع مشکل کم آبی است که این پروژه در ۱۸ سال گذشته بلاتکلیف بوده و پیشرفت بسیار کمی داشته است، از ابتدای فعالیت دولت سیزدهم این پروژه با پیگیری های جدی استاندار همدان و حمایت های دولت پیشرفت قابل توجهی داشته است چراکه اقدامی راهگشا و پایدار برای رفع مشکل کم آبی همدان است.

وزیر کشور با بیان اینکه پیش بینی می‌شود کار انتقال آب از سد(تالوار) تا ۲ هفته آینده به پایان برسد، افزود: گذرگاه انتقال آب این طرح نیز تا روزهای آینده تکمیل و بهره برداری می‌شود.

وی با اشاره به اینکه با بهره برداری از طرح آبرسانی به همدان مشکلات برطرف می‌شود، افزود: منابع آب از هر نقطه‌ای که ممکن است، جمع آوری و به شبکه آبرسانی شهر همدان افزوده می‌شود.

وحیدی گفت: در بازدیدی از طرح آبرسانی به همدان داشتیم از محل سد، مسیر انتقال لوله، گذرگاه فرعی و مسیر اضطراری بازدید به عمل آمد.

وزیر کشور ادامه داد: باید با تشویق و ارائه راهکارهای حمایتی، باغداران را مجاب کنیم و نگذاریم شرایط آب همدان از این سخت‌تر شود.

به گزارش ایرنا، در پی کاهش جدی بارش ها و خشکسالی ناشی از آن، ذخیره آب سدهای استان همدان به ویژه سد اکباتان به عنوان منبع اصلی تامین آب شهر همدان بسیار کاهش یافته است.همین امر در روزهای اخیر موجب بروز مشکل و تنش آبی در شهر همدان و اعمال زمان بندی قطع شبکه در شهر شده است.

وحیدی با اشاره به اینکه زمان بازگشایی مدارس و دانشگاه نزدیک است، افزود: تا مهرماه و باز شدن مدارس و دانشگاه‌ها باید مشکل آب همدان حل شود.

به گزارش بامداد جمعه خبرنگار ایرنا، احمد وحیدی شامگاه پنج‌شنبه در پانزدهمین نشست اعضای شورای آب استان همدان افزود: باید با تهیه یک نقشه دقیق از شرایط موجود، وضعیت شبکه آبرسانی محلات و نقطه به نطقه شهر همدان بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه نذر آب برای مردم و کشاورزان تبیین شود، افزود: در آستانه اربعین حسینی هستیم و همه مردم باید با این نگاه، به حل مشکلات آب همدان کمک کنند و یکی از بخش‌های مهم تلویزیون باید به این حوزه اختصاص یابد.

وزیر کشور: فاز نخست طرح آبرسانی به همدان تا ۲ هفته دیگر بهره‌برداری می‌شود

وزیر کشور با تاکید بر اینکه همه باید در حفظ آرامش مردم کمک کنیم، گفت: رسانه‌ها و در راس آن صدا وسیما با اطلاع رسانی در رابطه با نقش مشارکت اجتماعی، جنبشی را برای کمک همه جانبه مردم راه‌اندازی کنند.

میانگین بارش‌های استان همدان در سال جاری آب ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت کاهش یافته است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84875331/%D9%88%D8%B2%DB%8C%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%D9%88%D8%B1-%D9%81%D8%A7%D8%B2-%D9%86%D8%AE%D8%B3%D8%AA-%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%A2%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D9%87-%D9%87%D9%85%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D8%A7-%DB%B2-%D9%87%D9%81%D8%AA%D9%87-%D8%AF%DB%8C%DA%AF%D8%B1-%D8%A8%D9%87%D8%B1%D9%87-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1%DB%8C

وحیدی تصریح کرد: مهم این است همه ۲۴ ساعته و شبانه‌روز موضوع  را پیگیری می‌کنند تا مردم عزیز و شریف همدان هر چه سریعتر مشکلاتشان حل شود.

وی اظهار داشت: پیشرفت کار این پروژه به سطح قابل قبولی رسیده و تلاش‌های استاندار جهادی و مسوولان همدان، وزیر نیرو و همه عزیزانی ستودنی است و از اقدامات آن‌ها قدردانی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه ما باید یک گام به جلو حرکت کنیم تا مشکلات برطرف شود، گفت: بر اساس بررسی‌های جهاد کشاورزی درختان گردو در شهریورماه نیازی آنچنانی به آب ندارند و روستاییان بالا دست سد اکباتان نگران نباشند، سهمیه آب را در اختیار شبکه آبرسانی قرار دهند و اگر دچار خسارت هم شدند خسارت آن‌ها پرداخت می شود.

وی خاطرنشان کرد: از همه عزیزانی که ۲۴ ساعته با تلاش شبانه‌روزی و کار جهادی منابع آب موجود را رصد کردند تا مردم با کمترین مشکل بحران را سپری کنند، قدردانی می‌کنیم.

در این مدت «علی اکبر محرابیان» وزیر نیرو ۲ بار به صورت سرزده به همدان سفر کرده است و در جریان این سفرها در بازدید از طرح آبرسانی به همدان و همچنین بررسی روند مسایل و مشکلات مرتبط با خشکسالی و تنش آبی این استان با اشاره به تلاش جدی دولت برای رفع مشکل تنش آبی ناشی از خشکسالی از جمله در استان همدان گفت: شمارش معکوس برای افتتاح ابرپروژه آبرسانی به همدان آغاز شده و مرحله اول طرح آبرسانی به همدان ظرف دو تا سه هفته آینده به بهره برداری می رسد.

توسط منوچهر متکی

منوچهر متکی